Krajská linka s přepisem řeči pomáhá lidem se sluchovým omezením

2. březen 2021  Redakce   Regiony  574 zobrazení  269 slov

Královéhradecký kraj na svých webových stránkách provozuje infolinku s online přepisem řeči pro osoby se sluchovým omezením. Služba pomáhá lidem s tímto hendikepem snižovat komunikační bariéry ve společnosti.

Znakový jazyk - ilustrační snímek. Foto PixabayZnakový jazyk - ilustrační snímek. Foto Pixabay

Nejvyužívanější službou v posledním roce je  telefonování s textovým záznamem řeči.

Reklama

„Od 3. března bude na všech existujících informačních linkách s podporou online přepisu k dispozici nová funkce, která umožní, aby službu mohli využít i lidé se zhoršenou srozumitelností řeči či s její úplnou ztrátou. Nově svůj dotaz vepíší do speciálního řádku, ten se hned automaticky syntetickým hlasem přečte operátorovi dané infolinky a mluvenou reakci operátora přepíše profesionální přepisovatel do textové podoby,“ sděluje vedoucí Pavla Sieglová z  informačního centra.

Uživatel služby si tedy může vybrat, zda bude komunikovat mluvenou češtinou nebo psanou formou. Odpověď zaměstnance úřadu bude vždy doslovně přepsána profesionálními přepisovateli, kteří dosahují rychlosti přes 500 úhozů za minutu.

Službu telefonního hovoru s textovým záznamem je možné využít i prostřednictvím mobilní aplikace eScribeDroid dostupné na Google play. Aplikace je pro osobní účely zdarma a umožňuje s podporou přepisu zavolat na jakékoliv telefonní číslo v České republice.

S touto významnou inovací v komunikaci osob se sluchovým omezením přichází sociální podnik Transkript, a to u příležitosti Mezinárodního dne sluchu. Ten připadá každoročně na 3. března a koná se pod záštitou Mezinárodní zdravotní organizace.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 4.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x