Královéhradecký projekt se rozrůstá

18. leden 2022  Redakce   Regiony  999 zobrazení  446 slov

Projekt re-use, který začal v červenci 2020 fungovat ve sběrných dvorech v Hradci Králové, se začíná rozrůstat. V lednu se otevřela už čtvrtá pobočka tohoto místa – tzv. re-use point, kam mohou lidé odnést nepotřebné věci, které jsou za drobný obnos zase prodány někomu dalšímu.

Ilustrační snímek z Hradce Králové. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Hradce Králové. Foto MEDIASHOW

Výtěžek je věnován hradeckým městským lesům na koupi a výsadbu nových stromů, jen za loňský rok se již podařilo vybrat více než 65 tisíc korun.

Reklama

„Když jsme v roce 2020 odstartovali projekt re-use a otevřeli první takové místo, doufali jsme, že tato služba bude mít úspěch. Nečekali jsme ale, že se bude těšit až takové oblibě a podaří se vybrat tak vysokou částku. Právě díky tomu, že se projekt re-use stává čím dál populárnějším, mohli Hradecké služby otevřít už čtvrté místo, a to ve sběrném dvoře U Labe v Říční ulici,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek.

Jako první otevřely Hradecké služby re-use point ve sběrném dvoře Bratří Štefanů, v loňském roce pak zahájily svůj provoz další dvě místa, a to ve sběrných dvorech Na Brně a Temešvár. Celkově se od doby spuštění projektu podařilo vybrat více než 70 tisíc korun, jen za loňský rok to bylo 65 tisíc.

Vybrané finance jsou darovány společnosti Městské lesy na nákup sazenic a výsadbu nových stromů. Hlavním smyslem projektu re-use je předcházení vzniku odpadu.

„Tato služba má také přínos pro občany, jelikož si mohou zakoupit použité funkční věci za zlomek ceny. Přijímáme předměty jako například nejrůznější domácí potřeby, nádobí, knihy, hračky, sportovní vybavení, nářadí, nábytek, dekorace, jízdní kola, potřeby pro děti jako kočárky a autosedačky. Ceny těchto předmětů se pohybují od 10 do 200 korun. S ohledem na bezpečnost nelze do projektu zařadit elektrospotřebiče,“ informuje Martin Hušek, ředitel Hradeckých služeb.

K dispozici je již také rozměrný nábytek, jako jsou skříně, stoly, postele, a podobně. Z kapacitních důvodů je tento typ nábytku přijímán pouze ve sběrném dvoře Temešvár, kde funguje tzv. nábytková banka. Stejně tak zde zájemci naleznou také speciální vnitřní prostor určený výhradně pro knihy.

Re-use pointy jsou otevřeny ve stejnou dobu jako jednotlivé sběrné dvory, jejichž otevírací doby jsou uvedeny na webových stránkách Hradeckých služeb.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.27 hvězdiček / Hodnoceno: 11x