Krizový štáb Plzeňského kraje vyhodnotil situaci, počty nemocných dále klesají

22. prosinec 2021  Redakce   Regiony  915 zobrazení  455 slov

Krizový štáb Plzeňského kraje vyhodnotil před nadcházejícími vánočními svátky situaci a konstatoval, že v nemocnicích nadále klesá počet standardních hospitalizací covid pozitivních pacientů.

Foto Plzeňský krajFoto Plzeňský kraj

„Na lůžkách intenzivní péče ale stále zůstávají pacienti po těžkém průběhu nemoci a nelze předvídat rozsah výskytu varianty omikron, proto nemůže být v nemocnicích zatím postupně zaváděn normální režim,“ říká k současné situaci hejtmanka Ilona Mauritzová.

Reklama

Členem krizového štábu a Bezpečnostní rady Plzeňského kraje se stal nově  jmenovaný statutární náměstek hejtmanky Pavel Čížek.

S epidemiologickou situací seznámila členy Krizového štábu hejtmanka Ilona Mauritzová na základě svého jednání s ředitelem KHS Milanem Bartošem.

„Při porovnání 49. a 50. kalendářního týdne sledujeme v Plzeňském kraji pokles nově diagnostikovaných onemocnění ve všech okresech a ve všech věkových skupinách. K mírnému nárůstu došlo v okrese Plzeň-sever ve věkové skupině do 14 let, a to o 2 procenta. V okrese Tachov pak ve věkové skupině 15-19 let o 6 procent a v okrese Domažlice ve věkové skupině 65+ o 9 procent. Celkově za celý kraj však došlo k poklesu o 26 procent, a to ve všech okresech kromě okresu Plzeň-město,“ zdůraznila Ilona Mauritzová.

Žádné ohnisko nákazy v Plzeňském kraji není, čísla nových nákaz jsou stále druhá nejnižší v České republice. Opatrnost a dodržování nastavených opatření je ale podle doporučení ředitele KHS vzhledem k možnému rychlému šíření mutace omikron a  velké migraci o vánočních svátcích namístě.

Koordinátor lůžkové péče pro Plzeňský kraj prof. Jan Beneš potvrdil, že se pokles počtu covid pozitivních případů promítá do počtu hospitalizovaných pacientů ve standardní péči. Delta vlna podle jeho slov již opadává.

„Při setrvalém trendu by došlo k prakticky plnému uvolnění kapacit za cca 3 týdny. V intenzivní péči je bohužel setrvalý tlak na lůžka s ohledem na délku stonání pacientů po proběhlém těžkém onemocnění, které trvá až několik týdnů,“ říká prof. J. Beneš a dodává: „Očekáváme, že dopad hospitalizací při zásahu variantou omikron přijde v období, kdy v nemocnicích a hlavně na intenzivní péči budou hospitalizováni pacienti z aktuální vlny a dojde tedy k jistému překryvu vln.“


Reklama

Autor: Redakce



Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x