Kulturní dotace do muzea v přírodě a na vojenskou historii

31. březen 2021  Redakce   Regiony  971 zobrazení  231 slov

Péčí o lidovou kulturu pověřil Pardubický kraj Muzeum v přírodě Vysočina. To spolupracuje s organizátory lidových tradic i s řemeslníky, kteří používají při výrobě postupy tradované po generace.

Východočeské muzeum celnictví. Foto Pardubický krajVýchodočeské muzeum celnictví. Foto Pardubický kraj

Každoročně také rozšiřuje jejich oficiální seznam a metodicky je vede. Pardubický kraj mu na tuto činnost přispívá částkou 60 tisíc korun.

Reklama

V Zastupitelstvu Pardubického kraje pak projednáme dotace za téměř 14 milionů korun. Krajské dotace by měly dostat na svou regionální činnost v celkové hodnotě 8,5 milionu korun také Komorní filharmonie a Východočeské divadlo. Regionální funkci knihoven na Chrudimsku, Svitavsku a Orlickoústecku bychom chtěli dotovat také tradiční částkou 6,5 milionů korun,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje pro kulturu Roman Línek.

Krajem zřizovaná Krajská knihovna v Pardubicích má příspěvek na regionální funkce knihoven na Pardubicku ve výši 1,5 milionu korun už ve svém rozpočtu.

Kraj podporuje i spolky, které se starají o památky vojenské historie a celnictví. „V radě jsme nyní schválili dotaci 200 tisíc korun pro Vojensko-historický klub ERIKA, který modernizuje a provozuje Muzeum K-S 14 na Cihelně a Východočeský památník celnictví v Králíkách.  Společnosti přátel opevnění, která pro náš kraj provozuje Muzeum čs. opevnění – dělostřeleckou tvrz Bouda, navrhuje pro projednání v zastupitelstvu částku 300 tisíc korun,“ doplnil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Zatím nikdo nehodnotil