Liberec a německý Augsburg slaví dvacáté výročí partnerství

30. červen 2021  Redakce   Regiony  886 zobrazení  528 slov

Dvacet let partnerství slaví letos Liberec a německý Augsburg. Primátoři obou měst – Jaroslav Zámečník a Eva Weber při té příležitosti podepsali memorandum o podpoře kandidatury Liberce na Evropské hlavní město kultury v roce 2028 (EHMK 2028).

Primátorka města Augsburg Eva Weber při podpisu memoranda.Primátorka města Augsburg Eva Weber při podpisu memoranda.

Oslavy 20. výročí vzájemné spolupráce se připravují na letošní září.

Reklama

Bavorský Augsburg a český Liberec se v roce 2001 i s ohledem na příští generace svých obyvatel odhodlaly vykročit ze stínu a budovat nový vztah cestou poznávání, vzájemných výměn v oblasti kultury či vzdělávání a nezbytného dialogu mezi politickými reprezentacemi i zástupci pestré občanské společnosti obou měst. Cílem partnerství je ponechat výklad dějin historikům a hledět především do budoucnosti.

„Slovo partnerství lze chápat velmi obecně. Jeho význam nicméně vyvolává pocit vzájemného porozumění, tolerance a ohleduplnosti, ale i podpory a ocenění. Naše dvacet let trvající spolupráce všechny tyto vlastnosti má a já oběma městům přeji, aby je i nadále udržovala a rozvíjela,“ říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník.
Liberec a Augsburg sdílejí prostřednictvím tisíců svých původních obyvatel a jejich potomků už přes 75 let vzájemné historické okamžiky, které navždy zůstanou provázány v kronikách obou měst.

U příležitosti výročí se v květnu měly v Liberci uskutečnit kulturní dny DIALOG, které se od roku 2005 konají každé dva roky střídavě v obou městech. Vzhledem k pandemické situaci ale padlo rozhodnutí je odložit na rok 2022.

Obě spřátelená města si letos v září nicméně společnou oslavou v Liberci připomenou kulaté výročí partnerství a spolupráce. Jeho iniciátorkou se v roce 2001 stala Sonja Hefele, čestná prezidentka Německo-české společnosti Augsburg, která celý život zasvětila hledání nových česko-německých vztahů. Při této příležitosti ji bude udělena i medaile za mimořádné zásluhy o rozvoj města v oblasti demokracie a lidských práv.

Spolupráci obou měst spojuje řada témat. Jedním z těch aktuálních je zájem Liberce kandidovat na EHM 2028, v čemž ho podporuje právě i bavorský Augsburg, který se kandidatury zúčastnil v roce 2010.

„Právě na základě své zkušenosti před deseti lety nyní Augsburg vyslovil podporu Liberci a deklaruje vůli zapojit se podle svých možností do přípravy kandidatury i do aktivní tvorby kulturního programu EHMK 2028. V memorandu, které obě města podepsala, se Liberec na oplátku zavazuje k tomu, že bude šířit dobré jméno města Augsburg jako partnera projektu. Myslím,  že i tato spolupráce může povznést už tak vynikající vzájemné vztahy na ještě vyšší úroveň,“ říká náměstek primátora Ivan Langr k memorandu, které „na dálku“ podepsali za Liberec primátor Jaroslav Zámečník a za německý Augsburg tamní primátorka Eva Weber.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x