Liberec sčítá mnohamilionové škody po povodni

21. červenec 2021  Redakce   Regiony  800 zobrazení  542 slov

Na desítky milionů korun vyjde náprava škod, které na území Liberce způsobily prudké lijáky a následná blesková povodeň.

Foto Magistrát města LiberceFoto Magistrát města Liberce

Protipovodňový štáb musel dočasně vyhlásit i druhý povodňový stupeň. Velká voda poškodila část infrastruktury města. Nejvážnější byla situace v ulicích Na Skřivanech, V Horách, U Trianglu, U Jánského kamene, Rychtářská a Fibichova v blízkosti zoologické zahrady.

Reklama

Primátor Jaroslav Zámečník se kvůli rozsahu škod na majetku města rozhodl požádat o pomoc stát. Konkrétně chce jednat s ministrem průmyslu a obchodu a dopravy Karlem Havlíčkem a ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou. Obrátit se chce i na premiéra Andreje Babiše.

„Definitivní výši škod budeme znát v následujících dnech, nicméně už teď víme, že odstranit všechny následky povodně nás přijde řádově na desítky milionů, což bude znamenat mimořádnou zátěž pro rozpočet. Konkrétně potřebujeme alespoň 70 milionů,“ říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník.  Celkový rozsah škod na území města mapují pracovníci Technických služeb města Liberec (TSML, p.o.).

Technici se zároveň v terénu snažili opravit nejvíce zasažená místa, včetně poničených kanalizací a silnic.

„Prioritou je pro nás co nejrychleji odstranit následky hlavně tam, kde došlo k zásadnímu poškození částí dešťové kanalizace, ale i komunikací. Povolali jsme kvůli tomu i lidi z dovolené. Konečný rozsah škod ale budeme znát až poté, co vše zkontrolujeme a prověříme,“ říká ředitel TSML Peter Kračun.

Událost mimo jiné ukázala, jak vážně je třeba brát diskusi o protipovodňových opatřeních, které město do budoucna připravuje ve spolupráci se státním podnikem Povodí Labe.

Jednou z prvních lokalit, kde se má Liberec bránit možným následkům povodní, je lokalita ve Wintrově ulici, kudy vede právě koryto Lužické Nisy. Vzniknout tam má protipovodňový park, který by při podobných situacích, jako jsme zažili teď o víkendu, měl bránit území Liberce před zničením majetku a zároveň chránit životy lidí.

„Počasí nám zdviženým prstem připomnělo, že není čas ztrácet čas. Pokud by stejná intenzita přívalových dešťů, jakou jsme zažili, pokračovala o den či dva dny déle, dostaneme se velmi rychle na třetí povodňový stupeň. Následky, co by se mohlo stát, pokud by takto intenzivní spad vody trval déle, si raději nechci ani představit,“ dodává náměstek primátora pro technickou správu Jiří Šolc.

Podle něj se nyní ukazuje, že město nemůže brát vážně argument, který používají někteří kritici chystaných opatření proti povodním. A sice, že: …“ tuto část Liberce přece historicky nikdy žádná velká voda neohrozila“.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 4.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x