Luže představila své plány v památkové zóně

13. duben 2021  Redakce   Regiony  894 zobrazení  318 slov

Život v městečku Luže na úpatí Železných hor by mohl být brzy ještě příjemnější. Radnice totiž nedávno vyhlásila ve spolupráci s Českou Komorou Architektů a architektonicko-krajinářskou soutěž na řešení návrší poutního kostela na Chlumku, které tvoří velkou část městského parteru v ochranném pásmu památkové zóny.

Foto Pardubický krajFoto Pardubický kraj

S výsledky soutěže nyní starostka Veronika Pešinová a městský architekt Petr Budil seznámili náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka a zástupce místní farnosti.

Reklama

Jedná se o území, které těsně sousedí s Poutním chrámem Panny Marie Pomocné na Chlumku, a nyní je nevyužívané. Chtěli bychom tu mít takové odpočinkové místo s dotekem historie a ve druhé části s dětským přírodním hřištěm. Samozřejmě nesmí chybě dostatek zeleně a příjemný městský mobiliář,“ řekla na úvod Veronika Pešinová.

Sešla se řada kvalitních návrhů, ze kterých odborná porota v anonymním výběru zvolila tři nejlepší v pořadí a vítěze doporučila městu Luži ke spolupráci. Tu potvrdila i rada města a zastupitelé.

Vítězný návrh je kvalitativně na velmi vysoké úrovni a tým, který jej vytvořil, patří k předním architektonickým kancelářím. Kostel na Chlumku je národní kulturní památkou a autoři vítězného návrhu pojali dořešení jeho bezprostředního okolí velmi citlivě a důstojným způsobem, jež náleží památce takového významu. Jsme moc rádi, že rukopis jejich práce bude součástí veřejného prostoru našeho města,“ uvedl Petr Budil.

Je dobré vidět, že kvalitní architektura není jen doménou velkých měst, ale patří i do regionů. Město sice musí postupovat po etapách, aby si to rozpočtově mohlo dovolit. Ale bez jasných vizí do budoucna by nikdy nevzniklo nic většího,“ poznamenal Roman Línek.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 4.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x