Mníšek pod Brdy získal dvě dotace za téměř 17 milionů

30. září 2022  Redakce   Regiony  311 zobrazení  222 slov

Město Mníšek pod Brdy ve Středočeském kraji získalo dvě dotace ze Státního fondu životního prostředí v celkové hodnotě 16,8 milionu korun. Uvedla to starostka Magdalena Davis v tiskové zprávě na webu města.

Ilustrační snímek z Mníšku pod Brdy ve Středočeském kraji. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Mníšku pod Brdy ve Středočeském kraji. Foto MEDIASHOW

Celkové náklady na vybudování nádrží jsou 21,9 mil. Kč, dotace z nich tak pokryjí bezmála 77 %. První z nich (5,6 mil. Kč) je na vybudování retenčních nádrží pro využití dešťových vod v okolí Základní školy Komenského 420. Druhá dotace (11,2 mil. Kč) je na vybudování retenční nádrže pro využití dešťových vod z náměstí F.X. Svobody.

Reklama

Nádrže budou do budoucna významné pro zálivku městské zeleně, v důsledku prohlubující se klimatické změny lze totiž očekávat čím dál extrémnější výkyvy počasí a dlouhá období sucha bude nutné kompenzovat ze zachycené vody během náhlých přívalových dešťů.

Retenční nádrž na náměstí F.X. Svobody bude navíc plnit dvě další důležité funkce: jednak zadrží srážkovou vodu, která v současnosti odtéká do společné kanalizace a v případě velkých dešťů vyráží kanalizační poklopy a vyplavuje městskou čistírnu odpadních vod, a jednak do ní bude svedena voda z jižní části střechy kostela, čímž se výrazně odvodní okolí kostela a zlepší stav podmáčené kostelní zdi.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x