Na hradeckou Fortnu se má vrátit provoz před Vánoci

10. listopad 2022  Redakce   Regiony  441 zobrazení  1005 slov

V týdnu před Vánoci by se pro řidiče a chodce měla předčasně otevřít křižovatka Fortna v Hradci Králové spolu s navazujícím přestupním terminálem, které od dubna letošního roku prochází kompletní přeměnou.

Ilustrační snímek z Hradce Králové (před hlavním nádražím). Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Hradce Králové (před hlavním nádražím). Foto MEDIASHOW

Z trojramenné křižovatky se stala okružní, přibyly nové autobusové zálivy na přestupním terminálu a nový povrch získaly vozovka i přilehlé chodníky. Celá stavba by měla být kompletně dokončena a zkolaudována na jaře příštího roku, město vyšla na 63,6 milionu korun včetně DPH.

Reklama

Zajištění předčasného užívání stavby schválila na svém zasedání  rada města. „Je to vcelku logické, jelikož stavba již bude de facto dokončena, ale bude třeba ještě několik dalších měsíců řešit administraci stavby, dopracovat doklady a podobné formality. Stejně tak je od října do ledna ve zkušebním provozu také trolejové vedení. Bez dokončení těchto věcí nemůžeme stavbu zkolaudovat, proto jsme se přiklonili k jejímu předčasnému užívání,“ vysvětluje náměstek primátora pro oblast městských investic Jiří Bláha.

Většina stavebních prací na křižovatce a přilehlém přestupním terminálu je již dokončená.

„Na vozovkách byl již položen nový asfalt, zbývá dodláždit některé chodníky a doplnit městský mobiliář, jako jsou lavičky a odpadkové koše. V těchto dnech také probíhá výsadba zeleně. Během příštích týdnů budou na svá místa umístěny nové přístřešky autobusových zastávek,“ doplňuje náměstek Bláha.

Doposud vozy veřejné dopravy, které se na Fortnu vrátily přednostně již v září, využívaly zastávku Zimní stadion na provizorních stanovištích. V prosinci se zastávky opět vrátí na svá místa tak, jako tomu bylo před rekonstrukcí. Přeměna dopravního terminálu a křižovatky Fortna vyjde město na 63,6 milionu korun včetně DPH.

Velkou část financí se ale podaří pokrýt z dotace, a to z Integrovaného regionálního operačního programu prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. Dosáhnout by mohla až 43 milionů korun.

Spolu s křižovatkou Fortna a přestupním terminálem procházel generální opravou také přilehlý Moravský most. Technické služby Hradec Králové zde zajistily provedení antikorozního nátěru zábradlí, obnovu povrchu vozovky a chodníků a opravy mostních závěr.

Do spodní části mostu pak byly umístěny sítě proti holubům. Práce zde byly dokončeny v říjnu, od té doby je most užíván chodci i autobusy. Ostatní vozidla jej budou moci začít plně využívat spolu se zprůjezdněním přestupního terminálu a okružní křižovatky Fortny. Zajištění předčasného užívání stavby schválila na svém zasedání  rada města. „Je to vcelku logické, jelikož stavba již bude de facto dokončena, ale bude třeba ještě několik dalších měsíců řešit administraci stavby, dopracovat doklady a podobné formality. Stejně tak je od října do ledna ve zkušebním provozu také trolejové vedení. Bez dokončení těchto věcí nemůžeme stavbu zkolaudovat, proto jsme se přiklonili k jejímu předčasnému užívání,“ vysvětluje náměstek primátora pro oblast městských investic Jiří Bláha.
Většina stavebních prací na křižovatce a přilehlém přestupním terminálu je již dokončená. „Na vozovkách byl již položen nový asfalt, zbývá dodláždit některé chodníky a doplnit městský mobiliář, jako jsou lavičky a odpadkové koše. V těchto dnech také probíhá výsadba zeleně. Během příštích týdnů budou na svá místa umístěny nové přístřešky autobusových zastávek,“ doplňuje náměstek Bláha. Doposud vozy veřejné dopravy, které se na Fortnu vrátily přednostně již v září, využívaly zastávku Zimní stadion na provizorních stanovištích. V prosinci se zastávky opět vrátí na svá místa tak, jako tomu bylo před rekonstrukcí.
Přeměna dopravního terminálu a křižovatky Fortna vyjde město na 63,6 milionu korun včetně DPH. Velkou část financí se ale podaří pokrýt z dotace, a to z Integrovaného regionálního operačního programu prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. Dosáhnout by mohla až 43 milionů korun.
Spolu s křižovatkou Fortna a přestupním terminálem procházel generální opravou také přilehlý Moravský most. Technické služby Hradec Králové zde zajistily provedení antikorozního nátěru zábradlí, obnovu povrchu vozovky a chodníků a opravy mostních závěr. Do spodní části mostu pak byly umístěny sítě proti holubům. Práce zde byly dokončeny v říjnu, od té doby je most užíván chodci i autobusy. Ostatní vozidla jej budou moci začít plně využívat spolu se zprůjezdněním přestupního terminálu a okružní křižovatky Fort

Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x