Nový domov důchodců vyrůstá v Krkonoších

14. prosinec 2021  Redakce   Regiony  1286 zobrazení  445 slov

V Žacléři na Trutnovsku pokračuje stavba nového domova důchodců. Prvotní projekt rekonstrukce bývalé ubytovny musel být přehodnocen kvůli stavebně-technickému stavu původního objektu. Stavba má být dokončena příští rok v létě.

Foto Královéhradecký krajFoto Královéhradecký kraj

„Nové zařízení poskytne 42 míst domova pro seniory a 10 míst odlehčovací služby. Ta slouží pro dočasné pobyty seniorů, kteří v důsledku snížených schopností vyžadují pomoc druhé osoby. Tu jim běžně poskytují rodinní příslušníci, kteří mohou odlehčovací služby využít k tomu, aby si odpočinuli – buď na dovolené nebo třeba v důsledku změny zdravotního stavu. Tato služba zatím na Trutnovsku chybí. Dostupná je jen ve Vrchlabí, kde máme k dispozici pouhá tři místa,“ říká náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje pro oblast sociálních věcí Martina Berdychová.

Reklama

Přestavba bývalé ubytovny na domov důchodců začala v září loňského roku, hotovo mělo být letos.

„Po odhalení veškerých nosných konstrukcí a provedení sond jsme se rozhodli původní objekt zcela zbourat a na jeho místě vystavět úplně novou budovu. To samozřejmě způsobilo posun termínu dokončení stavby na konec léta roku 2022,“ vysvětluje náměstek hejtmana Pavel Bulíček odpovědný za oblast investic.

S realizací akce pomůže dotace ministerstva práce a sociálních věcí ve výši 60 milionů korun. Celkové náklady dosáhnou 170 milionů korun. Na akci se bude podílet i samotné město Žacléř, a to rekonstrukcí zpevněných ploch a provedením dalších venkovních úprav. Vše má být dokončeno příští rok v létě.

Zařízení bude součástí Domova důchodců Lampertice, který je v provozu již od roku 1905.  V současnosti poskytuje služby lidem, kteří vzhledem ke svému věku, zdravotnímu stavu a situaci v rodině nemohou žít ve svém přirozeném prostředí. V novém objektu v Žacléři budou k dispozici jednolůžkové a dvojlůžkové pokoje s vlastní sprchou a toaletami.

Pětipodlažní domov pro 52 seniorů bude mít bezbariérový přístup a pohyb usnadní dva osobní výtahy. V každém podlaží budou k dispozici koupelny vybavené masážními vanami s přístupem pro imobilní klienty.

Komfort zajistí také přístup na internet, moderní systém komunikace mezi klientem a personálem nebo vybudování indukční zvukové smyčky ve společenské místnosti, která zlepší funkci naslouchadel. Manipulaci s méně pohyblivými klienty umožní na většině pokojů stropní nosný systém.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.77 hvězdiček / Hodnoceno: 13x