Nymburk se chystá na proměnu tamního nádraží

20. listopad 2022  Redakce   Regiony  772 zobrazení  354 slov

Architektonická soutěž na hlavní nádraží v Nymburce je vypsána. Jak se má nádraží proměnit? Výpravní budova nádraží, podchod, přednádražní prostor a parkoviště doznají změn vyhovujících současným potřebám cestujících i drážních zaměstnanců. Uvedl to web města Nymburka v tiskové zprávě.

Nymburk - hlavní nádraží. Foto MEDIASHOWNymburk - hlavní nádraží. Foto MEDIASHOW

O výsledné podobě rozhodne odborná porota na základě architektonické soutěže, kterou vypsala Správa železnic. Zadání počítá s částečným zachováním výpravní budovy a zároveň předpokládá výstavbu nové.

Reklama

Požadavkem města je zachování hlavní výpravní budovy a řešení přednádražního prostoru coby moderního přestupního uzlu, který vyhoví pěším, cyklistům, motoristům i hromadné dopravě. Parkovací místa zajistí veřejné parkoviště o kapacitě kolem 260 míst a další stanoviště P+R i K+R. Zaparkuje také více cyklistů.

„Naší prioritou je zajištění dostatku míst k zaparkování automobilů i jízdních kol, což je každodenní potřeba místních. Vítáme nový vzhled nádraží a moderní zázemí, které budou lepší vizitkou při vstupu do města, a ne ostudou, jako je tomu nyní,“ řekl ke stavební akci starosta města Ing. Tomáš Mach, Ph.D.

Nová výpravní budova má zahrnovat komfortní prostory včetně hygienického zázemí pro cestující i komerční a neveřejné prostory. V plánu je rekonstrukce třípodlažní části stávající budovy nádraží. Součástí soutěže je také ideová část na umístění staničního podchodu na nástupiště a ztvárnění přednádražích prostor ve vazbě na okolní objekty.

Soutěž je dvoufázová, lhůta pro odevzdání návrhů je stanovena do 13. února 2023. Stavba by měla začít v návaznosti na připravovanou modernizaci trati z Lysé nad Labem do Nymburka a modernizaci celé stanice.

Aktuálně počítá Správa železnic se zahájením v roce 2025. Úkolem soutěžících architektů bude také navrhnout nové umístění podchodu. Stávající podchod pro cestující je již prostorově nevyhovující, má být využit při stavbě a následně zrušen.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.57 hvězdiček / Hodnoceno: 7x