Olomouc přichystala dárky, nové učebny i vybavení

1. září 2021  Redakce   Regiony  655 zobrazení  626 slov

Čtyřiadvacet olomouckých základních škol znovu ožilo. Do lavic v novém školním roce usedlo celkem devět tisíc sto žáků. Více než tisícovka z nich jsou prvňáčci, kterým první den ve škole zpříjemnily praktické dárky i zdravé lahve od města.

Ilustrační snímek z Olomouce. Foto MediashowIlustrační snímek z Olomouce. Foto Mediashow

„Děti měly z dárků radost. A věřím, že i jejich rodiče, protože jim trochu finančně ulehčí start školního roku,“ reagoval primátor Mirek Žbánek, který v první školní den přišel do ZŠ Spojenců stužkovat dvě třídy prvňáčků.

Reklama

„Přál bych si, aby letošní školní rok poznamenala pandemická opatření co nejméně a děti i učitelé si jej až na výjimky užili zase jako dřív,“ řekl primátor.

Všichni olomoučtí prvňáci našli na lavicích balíčky naplněné pastelkami, voskovkami, barvami, ale i omalovánkami a bloky s kresbami olomouckých pamětihodností. Zdravé lahve bez ftalátů, které je doplnily, mají na sobě zase vyobrazená čísla tísňových linek, aby pomáhaly nejen správnému pitnému režimu, ale také větší bezpečnosti dětí.

Tělocvična a nové učebny v ZŠ na Svatém Kopečku

V novém školním roce se ale nadělovalo i jinak než drobnostmi. Mnoho škol získalo během prázdnin nové moderní vybavení a učebny. Vůbec nejvíce se toho změnilo v ZŠ Dvorského na Svatém Kopečku, kterou investice města proměnila zásadním způsobem.

„Vznikla tam tělocvična přes původní dvě podlaží i s nářaďovnou a šatnou, čtyři nové odborné učebny, zázemí pro učitele a výtah. Všechny stavební práce a nákup nového vybavení a špičkové informační techniky stál třicet milionů korun,“ popsal náročnou investici náměstek primátora Martin Major.

„Těšíme se z nových učeben fyziky a chemie, počítačové třídy, cvičné školní kuchyňky i učebny dílen. Vybavení posune výuku úplně do jiných kvalit. A tělocvična bude kromě nás sloužit i veřejnosti a sportovním klubům a spolkům,“ komentoval změny ředitel školy Jan Kolísko.

Po úpravách vznikla na střeše školy i terasa, která může být po dalších stavebních úpravách využívána jako učebna.

Bezbariérový přístup a přístavba dvou tříd v ZŠ Slavonín

Kromě školy na Svatém Kopečku se investovalo i ve Slavoníně. V Základní škole Zolova jsou dvě nové učebny, šatny pro žáky, zázemí pro učitele i výtah.

„Záleží nám na prostředí, kde se děti učí, proto si nemůžeme dovolit investice do škol zanedbávat a snažíme se na ně v maximální míře získávat dotace. I tady je nový nábytek, pomůcky a také počítače. Celková investice přesahuje patnáct milionů korun,“ vysvětlil náměstek primátora pro školství Karel Konečný.

V mateřské škole Barevný svět práce pokračují

Kvůli náročnosti stavebních prací ještě neskončila třetí velká investice města.

„Od května běží práce na zateplení školky v Dělnické ulici v Neředíně a potrvají do ledna příštího roku. Děti se musely přestěhovat do školy v Přichystalově ulici,“ objasnil náměstek Karel Konečný.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x