Olomouc v rozpočtu reaguje na situaci a posiluje pomoc

10. prosinec 2022  Redakce   Regiony  364 zobrazení  372 slov

Příjmy ve výši 3,017 miliardy korun, výdaje 3,181 miliardy korun a 521 milionů korun alokovaných na investice. Tak vypadají základní parametry rozpočtu města Olomouce pro příští rok, který byl schválen na jednání zastupitelstva.

Ilustrační snímek z Olomouce. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Olomouce. Foto MEDIASHOW

„Rozpočet je uměním možného a uměním kompromisu. Sestavit jej při aktuálních vnějších složitých podmínkách bylo náročné a my jsme to udělali opravdu tak nejlépe, jak to považujeme za možné,“ uvedl ještě před rozpravou primátor Miroslav Žbánek.

Reklama

„Dodrželi jsme tři avizované pilíře, tedy nesnižovat příjmy města nějakými novými úlevami, navýšit v těžké době sociální výdaje na pomoc nejpotřebnějším a za třetí investovat do důležitých oprav vlastního majetku města,“ zdůraznil ekonomický náměstek primátora Otakar Štěpán Bačák.

Při sestavení rozpočtu bylo nutné brát v potaz růst cen energií a pohonných hmot a také inflaci. Tyto skutečnosti se projevují ve zvýšených výdajích.

„Sestavení rozpočtu na rok 2023 bylo náročné. Museli jsme při jeho tvorbě započítat zvýšení nákladů podle predikce růstu cen energií a pohonných hmot a vzít v úvahu také zvýšení bankovních úroků z úvěrů, které město čerpá,“ vysvětlil při předložení návrhu zastupitelům náměstek Bačák.

Vyšší oproti minulým rokům je ale také příjmová stránka rozpočtu, a to přes 3 miliardy korun. „Počítali jsme s vyššími daňovými příjmy v duchu predikcí ministerstva financí. Byli jsme ale při plánování příjmů opatrní, nešli jsme na maximální výši predikcí,“ vysvětlil ekonomický náměstek.

Výraznou změnou je posílení výdajů v sociální oblasti.

„Přidali jsme se v tomto ohledu k rozsáhlému sociálnímu programu vlády a alokovali jsme deset milionů korun do výrazně rozšířeného Fondu pomoci olomouckým dětem,“ připomněl Otakar Štěpán Bačák.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Zatím nikdo nehodnotil