Olomouc zprovozní portál, pomocí kterého uhradí lidé městu poplatky

30. březen 2022  Redakce   Regiony  571 zobrazení  401 slov

Olomouc zavádí službu, která nabízí novou formu hrazení závazků vůči úřadu. Od 1. dubna 2022 spouští Portál Olomoučana. Lidé díky němu získají aktuální přehled o svých závazcích z místních poplatků i termínech jejich splatnosti, to vše s možností platby kartou.

Ilustrační snímek z Olomouce. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Olomouce. Foto MEDIASHOW

„Chceme usnadnit komunikaci občanů s úřadem. Proto spouštíme internetový portál, který umožní třeba z domu platbu poplatků za odpad nebo za psa, a to přímým propojením plateb do úřední agendy, což znamená i úsporu práce pro magistrát,“ objasňuje náměstek primátora pro oblast Smart City Matouš Pelikán.

Reklama

Nový Portál Olomoučana https://portal.olomouc.eu/ poskytne registrovaným občanům moderní a bezpečný způsob, který jim zprostředkuje aktuální přehled jejich závazků vůči úřadu.

Kromě toho umožní rychlé vyřízení úhrady závazku a dokáže připomenout i termín jeho splatnosti, pokud občan zadá e-mail. Od letošního ledna procházel Portál interním testovacím provozem a od 1. dubna jej už může plně využívat veřejnost.

Do Portálu je možné zaregistrovat se certifikovanou elektronickou identitou a celý proces proběhne výhradně elektronicky. Nebo na přepážce při návštěvě úřadu, kde si lze registraci do Portálu vyřídit přímo u správce poplatku. Po této formě registrace na úřadě přijde občanovi e-mailem odkaz k zadání vlastního hesla pro přístup.

Na přepážce lze zároveň požádat i o přiřazení dalších členů domácnosti (děti, rodiče …) a vyřešit i placení za ně. V případě registrací dalších osob (zletilých či nesvéprávných) musí ovšem žadatel předložit dokument zmocnění, který ho k tomuto úkonu pověřuje.

„Registrace je jednoduchá a umožní nastavit i upozornění na termín nutný pro uhrazení závazku. Samozřejmě, pokud by někomu z nějakého důvodu tento systém nevyhovoval, může dál své závazky spravovat stejným způsobem, jak byl dosud zvyklý,“ vysvětlil ekonomický náměstek primátora Otakar Štěpán Bačák. 

Na Portálu Olomoučana je možné zaplatit:     • poplatek za komunální odpad    • poplatek za psa    • poplatek z pobytu    • poplatek za užívání veřejného prostranství

Portál Olomoučana https://portal.olomouc.eu/


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x