Olomoucký kraj spouští pilotní projekt testování žáků středních škol

15. únor 2021  Redakce   Regiony  860 zobrazení  537 slov

Olomoucký kraj ve spolupráci s Ústavem translační a molekulární medicíny a Fakultní nemocnicí Olomouc spouští projekt testování žáků středních škol na covid-19.

Z Olomouce. Foto Archiv MediaShowZ Olomouce. Foto Archiv MediaShow

 

Reklama
To bude probíhat pomocí kloktacích PCR testů, a pokud se postup osvědčí, může urychlit návrat žáků maturitních ročníků k prezenční formě vyučování.
„Po dohodě s Ústavem molekulární a translační medicíny otestujeme tento týden studenty čtvrtých ročníků středních škol v Olomouci. Navržený postup je nejjednodušší možný a bude simulovat budoucí reálné testování školáků v postupně otvíraných školách,“ vysvětlil Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje. „Aby studenti věděli, jak snadno a rychle provést neinvazivní kloktací test, připravili jsme pro ně také krátké instruktážní video, které je k vidění na KrajPomaha.cz,“  dodal hejtman Olomouckého kraje.
Výhodou kloktacích testů je dostupnost, snadnost odběru i rychlost vyšetření vzorků. „Materiál dokážeme vyhodnotit během jediného dne, a to s velkou přesností,“ uvedl Marián Hajdúch z Ústavu molekulární a translační medicíny v Olomouci.
Do pilotní fáze projektu se může zapojit až tisíc studentů. „Pokud se postup osvědčí, může studentům otevřít cestu do škol. Výsledky pilotního testování poskytneme vládě,“ dodal Aleš Jakubec, radní Olomouckého kraje pro oblast školství.

 

To bude probíhat pomocí kloktacích PCR testů, a pokud se postup osvědčí, může urychlit návrat žáků maturitních ročníků k prezenční formě vyučování.

„Po dohodě s Ústavem molekulární a translační medicíny otestujeme tento týden studenty čtvrtých ročníků středních škol v Olomouci. Navržený postup je nejjednodušší možný a bude simulovat budoucí reálné testování školáků v postupně otvíraných školách,“ vysvětlil Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

„Aby studenti věděli, jak snadno a rychle provést neinvazivní kloktací test, připravili jsme pro ně také krátké instruktážní video, které je k vidění na KrajPomaha.cz,“ dodal hejtman Olomouckého kraje.

Výhodou kloktacích testů je dostupnost, snadnost odběru i rychlost vyšetření vzorků.

„Materiál dokážeme vyhodnotit během jediného dne, a to s velkou přesností,“ uvedl Marián Hajdúch z Ústavu molekulární a translační medicíny v Olomouci.

„Pokud se postup osvědčí, může studentům otevřít cestu do škol. Výsledky pilotního testování poskytneme vládě,“ dodal Aleš Jakubec, radní Olomouckého kraje pro oblast školství.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.29 hvězdiček / Hodnoceno: 7x