Olomoucký kraj vyhlásil Vesnici roku 2022

26. srpen 2022  Redakce   Regiony  532 zobrazení  430 slov

Zlatá stuha za vítězství v krajském kole soutěže Vesnice roku 2022 Olomouckého kraje je ve Slatinicích. Starosta obce Ondřej Mikmek ji společně s diplomem a šekem na dvě stě tisíc korun převzal během slavnostního vyhlášení z rukou náměstků hejtmana Olomouckého kraje Ivo Slavotínka a Jana Šafaříka.

Budova Krajského úřadu Olomouckého kraje v Olomouci. Foto MEDIASHOWBudova Krajského úřadu Olomouckého kraje v Olomouci. Foto MEDIASHOW

Jde o tradiční soutěž a těší mě, že se do ní tentokrát přihlásilo celkem osmnáct obcí. Jasně to ukazuje, že se obce v našem kraji proměňují, pracují na sobě, rostou a získávají zdravé sebevědomí představit se ostatním. Soutěž totiž může být pro obce motivací a případné ocenění také inspirací ostatním,” uvedl Jan Šafařík, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro rozvoj venkova.

Reklama

Obec Slatinice leží na východním úpatí Velkého Kosíře, který je posledním výběžkem Drahanské vrchoviny, uprostřed trojúhelníku měst Olomouc, Prostějov a Litovel. Mezi dominanty patří barokní kostel s farou, budova lázní, škola a sokolovna, mlýn nebo Lichtenštejnský dvůr, dnes využívaný obecním úřadem. Mezi významné kulturní akce tady patří především tradiční srpnové hody.

„To, že jsme ocenění získali, je zásluha našich občanů, zejména dobrovolníků. Máme úžasný a bohatý spolkový život, na který se pak vážou investice. To je ten největší poklad,“ sdělil slatinický starosta Ondřej Mikmek.

Druhé místo v soutěži získala obec Písečná na Jesenicku, která obdrží sto tisíc korun a stejná částka poputuje i do bronzových Němčic nad Hanou na Prostějovsku.

„Na průčelí prostějovské radnice stojí nápis: ‚Svorností malé obce vzkvétají, nesvorností velké obce hynou.‘ Proto není překvapivé, že všechny oceněné obce mají dva společné jmenovatele – vitální komunitu obyvatel, kterým záleží na místě, kde žijí, a progresivní samosprávu, která se vyznačuje vizionářstvím a dobrým vedením. Chtěl bych jim za to poděkovat. Jen málokdo si uvědomuje, kolik práce je se starostováním spojeno,“ řekl 1. náměstek hejtmana Olomouckého kraje Ivo Slavotínek.

Zelenou stuhou za péči o zeleň a životní prostředí byla oceněna obec Čelechovice na Hané, oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu získaly Loštice, modrou stuhu za společenský život si odnesly Vernířovice a bílou stuhu za činnost mládeže Dřevnovice.Slatinice se zúčastní ještě celostátního kola, jehož výsledky budou oznámeny 17. září v Luhačovicích.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x