Pardubice počítají s navýšeným rozpočtem

24. září 2021  Redakce   Regiony  631 zobrazení  275 slov

Město Pardubice by v roce 2021 mělo získat navíc až 230 milionů oproti schválenému rozpočtu. Tuto částku budou tvořit daňové příjmy vyplývající ze zákona o rozpočtovém určení daní. Mírné zvýšení příjmů v městském rozpočtu lze očekávat i v následujícím roce.

Z Pardubic, centrum. Foto MediashowZ Pardubic, centrum. Foto Mediashow

„Rozpočet města na rok 2021 byl sestaven konzervativně, a ještě v první polovině roku plánované daňové výnosy víceméně kopírovaly předpoklady ministerstva financí. Díky rostoucí ekonomice to však vypadá, že příjmy budou o mnoho vyšší,“ uvedl Jan Mazuch, náměstek primátora pro ekonomiku a rozpočet.

Reklama

Jedním z klíčových údajů pro sledování finančního zdraví města je ukazatel provozního salda hospodaření, který znamená rozdíl mezi běžnými příjmy (včetně neinvestičních dotací) a běžnými výdaji.

Schválený rozpočet vykazoval záporné provozní saldo ve výši 106 milionů korun, ale skutečnost ke konci srpna činí plus 187 milionů korun. I na rok 2022 pak ministerstvo očekává růst ekonomiky a s tím spojené mírné zvýšení příjmů do městských rozpočtů.

„Přesto budeme při sestavování rozpočtu na rok 2022 ostražitě hlídat především provozní výdaje, na něž bude kvůli rostoucí inflaci velký tlak,“ dodal Mazuch.

Dobrou zprávou také je, že investiční aktivita města nebyla navzdory původně očekávanému poklesu příjmů utlumena, a to především díky využití výhodného úvěrového rámce ve výši jedné miliardy korun. Zkrátka nepřijdou ani městské obvody, které letos k optimismu vybízí navýšení příjmů v celkové výši až 45 milionů korun.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.14 hvězdiček / Hodnoceno: 7x