Pardubický kraj připraví další očkovací místa
2. únor 2021 Redakce Regiony 1103 zobrazení 877 slovK pravidelnému jednání k průběhu očkování se v úterý sešli hejtmani s předsedou vlády a ministrem zdravotnictví. Ti informovali zástupce krajů o předpokládaných dodávkách vakcín do konce prvního čtvrtletí a výhled do druhého čtvrtletí. Vzhledem k avizovaným nárůstům dodávek bude Pardubický kraj vytvářet další očkovací centra ve svých zařízeních následné péče a následně také v obcích s rozšířenou působností.
„Na základě informace o nižších dodávkách vakcín jsme odsunuli zapojení očkovacích center v obcích s rozšířenou působností ze začátku března na počátek dubna. Bylo nám sděleno, že ve druhém čtvrtletí by mělo do České republiky dorazit 8,4 milionu vakcín, což by mělo znamenat cílovou kapacitu 100 tisíc očkovaných denně,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.
Pardubický kraj zřizuje Nemocnici následné péče v Moravské Třebové, Vysokomýtskou nemocnici, LDN Rybitví, Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí a odborné léčebné ústavy v Jevíčku a v Žamberku.
„Budeme chtít proto vytvořit očkovací centra také v našich nemocnicích následné péče, kde je k dispozici i tolik potřebný zdravotnický personál a budeme se snažit vytipovat i vhodná školská zařízení v majetku kraje,“ dodal hejtman Martin Netolický.
Podle ministerstva zdravotnictví dojde ke zkrácení povinné čekací doby po očkování z 30 na 15 minut.
„Vzhledem k tomu, že se neprojevily žádné významné kontraindikace po očkování, bude možné tímto urychlit průchod očkovacím centrem, což samozřejmě při navyšování kapacit pomůže. Zároveň budeme chtít ve stávajících centrech prodloužit pracovní dobu z osmi až na 12 hodin a kde to bude možné, posílit počet týmů,“ sdělila náměstkyně hejtmana Pardubického kraje pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková.
"Při rozšiřování očkovacích míst se však neobejdeme bez pomoci praktických lékařů, které jsme již před časem oslovili. Jak bylo sděleno ministrem zdravotnictví a premiérem, zatím se nepočítá s očkováním v ordinacích praktických lékařů. Ti budou přednostně žádáni k výpomoci do očkovacích center," pokračovala náměstkyně.
Reklama