Pardubický kraj přispěje na opravy památek

26. říjen 2022  Redakce   Regiony  634 zobrazení  488 slov

Radní Pardubického kraje schvalovali tento týden dotace v programu podpory kultury a památkové péče. Rozdělili žadatelům 590 tisíc na opravy památek a dalších 140 tisíc musí projít schválením krajského zastupitelstva.

Ilustrační snímek z Pardubického kraje - z Lázní Bohdaneč. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Pardubického kraje - z Lázní Bohdaneč. Foto MEDIASHOW

Reklama
Podle náměstka hejtmana Roman Línka jde často o havarijní stavy spojené se střešní krytinou památek, ale i další rekonstrukce.
Nejvyšší dotaci ve výši 150 tisíc korun dostanou v Žumberku na obnovu fasády kostela Všech svatých. Na havárii střechy památkového objektu na náměstí Míru ve Svitavách přispěje kraj stotisícovou částkou, stejně jako na opravu krovu a římsy u kostela sv. Máří Magdalény v Lázních Bohdaneč a výměnu střešní krytiny na přístavbě františkánského kláštera v Moravské Třebové. Opravu střechy řeší i dotace pro kostel sv. Gotharda ve Vysokém Chvojnu.
„Do zastupitelstva jsme doporučili dotace pro obce. Zajímavostí je třeba rekonstrukce věžních hodinových strojů ze staré radnice města Svitavy. O příspěvek na restaurování cenného kříže  sv. Anny požádalo město Skuteč. V této souvislosti bych chtěl vyzvat i nové starosty obcí, aby se ve svém okolí porozhlédli a případně využili této možnosti získat dotaci na opravu drobných objektů památkového charakteru například božích muk, smírčích křížů a podobných připomínek historie, které nemusejí být zapsané jako kulturní památka. Na jejich opravu kraj přidává při spoluúčasti obci až 50 tisíc korun,“ uvedl Roman Línek.

Podle náměstka hejtmana Roman Línka jde často o havarijní stavy spojené se střešní krytinou památek, ale i další rekonstrukce.Nejvyšší dotaci ve výši 150 tisíc korun dostanou v Žumberku na obnovu fasády kostela Všech svatých.

Na havárii střechy památkového objektu na náměstí Míru ve Svitavách přispěje kraj stotisícovou částkou, stejně jako na opravu krovu a římsy u kostela sv. Máří Magdalény v Lázních Bohdaneč a výměnu střešní krytiny na přístavbě františkánského kláštera v Moravské Třebové. Opravu střechy řeší i dotace pro kostel sv. Gotharda ve Vysokém Chvojnu.

.„Do zastupitelstva jsme doporučili dotace pro obce. Zajímavostí je třeba rekonstrukce věžních hodinových strojů ze staré radnice města Svitavy. O příspěvek na restaurování cenného kříže  sv. Anny požádalo město Skuteč," uvedl Roman Línek.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x