Peníze jdou na rozvoj knihoven

3. březen 2021  Redakce   Regiony  600 zobrazení  238 slov

Bezmála třináct miliónů korun uvolnil Olomoucký kraj na podporu regionální funkce knihoven. Jde o peníze, za které i ty nejmenší kni-hovny v odlehlých obcích mohou nakupovat nové publikace, aby přilákaly čtenáře.

Knihovna. Foto PixabayKnihovna. Foto Pixabay

Důležitá je také metodická pomoc pro pracovníky knihoven – například v podobě školení nebo setkání s odborníky z Vědecké knihovny v Olomouci.

Reklama

„Není vůbec jednoduché přilákat v dnešní době ke knihám mladé čtenáře. Knihovny, které to dovedou, si podporu zaslouží. Řada z nich navíc funguje jako místo, kde se, když je to možné, setkávají během zajímavých akcí lidé napříč generacemi,“ řekl hejtman Josef Suchánek.

Kromě Městské knihovny v Hranicích a Knihovny Vincence Priessnitze v Jeseníku získala finanční prostředky na rozvoj také Knihovna města Olomouce a knihovny v Lipníku nad Bečvou, Šumperku, Přerově a Prostějově.

Výkon regionálních funkcí koordinuje příslušná krajská knihovna. V Olomouckém kraji je to právě Vědecká knihovna v Olomouci. Pověřené instituce pak zajistí nejen metodickou a organizační pomoc, ale také další odborné služby pro 473 základních knihoven, které na území kraje zřizují města a obce.

„Řada knihoven otevřela okénka, jejichž prostřednictvím si čtenáři půjčují knihy. Jde tak o jednu z mála částí kultury, která funguje navzdory současnému stavu,“ uvedl radní pro oblast kultury Jan Žůrek.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 2x