Pilotní projekt samoobslužného obchodu, který podpořil Pardubický kraj, už funguje

1. srpen 2022  Redakce   Regiony  827 zobrazení  281 slov

Obchod na vesnici, kde si můžete nakoupit v šest hodin ráno stejně jako v devět hodin večer, rozhodně není standardem. V Bítovanech na Chrudimsku s podporou Pardubického kraje a ve spolupráci s obcí taková prodejna právě v obecních prostorách vznikla.

Prodejna v Bítovanech. Foto Pardubický krajProdejna v Bítovanech. Foto Pardubický kraj

Nese název „Fééér samoobslužný obchůdek“ a mohou v něm nakoupit třeba i ti, kteří přijíždějí z práce později. Ráno a dopoledne je v prodejně přítomna obsluha, zákazníci si nakoupí „postaru“. Odpoledne a večer se obchod přepíná do samoobslužného režimu.

Reklama

„Je určitě dobře a pro život v obci důležité, že takto prodejna neztratí ani svůj sociální rozměr a úlohu. Tedy, že stále zůstane i místem, kde se lidé mohou potkat a popovídat,“ uvedl radní Miroslav Krčil.

V Bítovanech žije nyní zhruba 70 procent obyvatel ve věku do 60 let. A právě i tato skutečnost byla jedním ze silných argumentů, který nakonec přispěl k otevření obchodu tohoto typu.

„Pokud nebudeme tyto nové cesty hledat, v budoucnosti podle mého názoru nedokážeme odpovídající služby na vesnicích zachovat. V Bítovanech jde o konkrétní příklad, který by mohl být inspirací pro další malé obce. Je to pilotní projekt, který teď potřebuje čas,“ poznamenal radní Miroslav Krčil s tím, že pro zachování služeb na venkově je rozhodující právě jejich časová dostupnost. A tu nový koncept poskytuje.

V obci Bítovany předešlý provozovatel obchodu ukončil činnost ke konci letošního dubna. Po třech měsících, od 1. srpna, už tedy funguje prodejna znovu a navíc v hybridním režimu.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x