Plyn a elektřina do poničených oblastí. Postupně se obnovují dodávky

10. červenec 2021  Redakce   Regiony  916 zobrazení  439 slov

Krizový štáb Jihomoravského kraje jednal také o postupujících pracích na připojování postižených domácností a zabezpečení dodávek nezbytných energií.

Foto Jihomoravský krajFoto Jihomoravský kraj

Krizový štáb Jihomoravského kraje jednal také o postupujících pracích na připojování postižených domácností a zabezpečení dodávek nezbytných energií.

Reklama

Lužice, Mikulčice a Moravská Nová Ves jsou na plyn připojené. Samozřejmě nejsou funkční všechny přípojky. Jedná se hlavně objekty, které byly zdemolovány a nejsou v současnosti obyvatelné nebo z nějakého důvodu není možné je k plynu připojit. V Lužicích jde v této souvislosti o nějakých 12 přípojek, v Mikulčicích 42 a v Moravské Nové Vsi 26. V případě, že takto postižená domácnost už je připravena k připojení plynu, může se obrátit na pohotovostní linku 1239 a pracovníci dispečinku připojení zprostředkují,“ popsal situaci s dodávkami plynu hejtman Jan Grolich. 

Krizový štáb také řešil vydávání materiálu zdarma. Na obcích totiž postupně vznikla „živelná“ výdejní místa.

„Od nynějška bude jedno centrální výdejní místo pro materiál v objektu MND v Lužicích, kde budou moct lidé materiál vyzvednout na základě potvrzení obce. S touto činností bude pomáhat armáda,“ konstatoval hejtman.

Hasiči, armáda i policie nadále zůstává v postižených oblastech včetně těžké techniky. Práce na demolicích nebo černých skládkách pokračují. Je zde nyní nasazeno 250 hasičů a vojáků a 90 kusů těžké techniky.

„Z celkem 187 domů mají hasiči před sebou demolici přibližně čtyřicítky objektů, 26 domů už zdemolovali. Probíhají samozřejmě také demolice, které provádějí samotní majitelé domů,“ uvedl ředitel krajského hasičského záchranného sboru Jiří Pelikán. Hasiči pokračují v přesunech odpadů z meziskládek nyní na dvě centrální uložiště – v Hruškách a Hodoníně.

Jak ujistil obyvatele postižených obcí ředitel Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje Leoš Tržil, policisté z postižených oblastí rozhodně neodcházejí.

„Naopak. Policie zde bude fungovat po celou dobu, co ji bude potřeba. Jedinou činnost, kterou zde ukončíme, je střežení tornádem poškozených vozidel. Jejich majitelé si je převezmou a zajistí případnou likvidaci,“ vysvětluje Tržil.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x