Po tornádu: Dávejte pozor na dezinformace, které se šíří, vyzývá hejtman

30. červen 2021  Redakce   Regiony  805 zobrazení  370 slov

Na Břeclavsku a Hodonínsku se i v posledních červnových dnech mohlo téměř bez průtahů pokračovat s úklidem po nedávném tornádu. Nad postupem prací v Podivíně zasedal Krizový štáb Jihomoravského kraje.

Foto Jihomoravský krajFoto Jihomoravský kraj

Jihomoravský hejtman Jan Grolich důrazně upozorňuje lidi, aby si na sociálních sítích dali pozor na dezinformace.

Reklama

„Šíří se tam řada informací, které už nejsou aktuální. Sdílené příspěvky jsou často staré několik dní a spoustu věcí se mezi tím vyřešilo. Když něco akutně potřebujeme, sdílíme to v médiích. Sledujte je,“ zdůraznil hejtman.

Domácnosti v zasažené oblasti se postupně znovu připojují na plyn. Denně se daří obnovit u stovek odběratelů.

„Po středě by už mělo být bez plynu méně než 1000 lidí,“ prohlásil hejtman Jan Grolich.

Zástupci neziskových organizací v terénu neustále mapují potřeby místních. Mezi obyvatele obcí rozdali 680 balíčků první pomoci.

„Ve skladech teď máme úplně všechno. Byla velká poptávka třeba po plynových vařičích a obratem jsme je začali do obcí ze skladů dodávat. Do budoucna víme, že budeme potřebovat rozvaděče, až se zavede provizorní elektrika. To je ale specifická věc, o které budeme jednat s firmami, co jsou schopné dodat jich větší množství. Tyto technické věci nedovážejte živelně,“ upozornil Grolich.

Do konce týdne chtějí hasiči zajistit úklid suti, trámů a rostlinného odpadu v okolí obce. Jednotky i starostové při tom velmi ocení pomoc dobrovolníků.

„Zahájíme spolu s Armádou ČR pomocí takzvaných nočních odřadů převoz materiálu z různých improvizovaných skládek, co vznikly v obcích. Všechen odpad budeme soustředit na tři určená místa – primárně ale do hodonínského areálu bývalé Plomy, protože je z hlediska ochrany životního prostředí nejlépe postavený a taky je nejbezpečnější,“ zmínil ředitel Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje Jiří Pelikán.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x