Po tornádu: Dezinformace a neaktuální zprávy komplikují situaci v obcích

3. červenec 2021  Redakce   Regiony  719 zobrazení  469 slov

Některá komunikace na sociálních sítích mimořádně ztěžuje práce v tornádem postižených oblastech, řekl po dalším jednání krajského krizového štábu (3. července 2021) hejtman Jan Grolich.

Foto Jihomoravský krajFoto Jihomoravský kraj

„Považuji to za velký problém. Chci poprosit, aby si všichni ověřovali, jestli zpráva, kterou šíří dál, je stále aktuální. Stává se nám, že se na Facebooku objeví například požadavek na dodávky jídla. Ten je jedním telefonátem vyřešen, ale tento neaktuální příspěvek „létá“ virtuálním prostorem tři dny. Nejhorší na tom je to fakt, že lidé, kteří na tyto příspěvky odpovídají a věcně vysvětlují, jaký je skutečný stav, jsou potom napadáni. Objevily se i výhružky smrtí,“ uvedl hejtman Jan Grolich.

Reklama

„Musíme tak nyní zajišťovat psychickou pomoc i lidem, kteří zde zvládají obrovský nápor práce. Prosím tedy, ověřujte si to. Co se týká jídla, jsou v postižených místech vydávány tisíce porcí denně.  Obce i kraj budou tato jídla hradit, pokud už nebudou dodávány z charitativních důvodů bezplatně. Prosím tedy, nešiřte dál neaktuální zprávy, a hlavně nenapadejte lidi, kteří tyto požadavky vyřizují,“ apeluje na uživatele sociálních sítí hejtman Jan Grolich.

Krizový štáb řešil také přípravu na prodloužený víkend v souvislosti s příchodem dobrovolníků. Obce byly na jejich příchod připraveny, vše funguje.

„Podle informací, které mám, na obou hlavních kontaktních místech – Kulturní dům v Hodoníně a letiště v Břeclavi –, nebyl zaznamenán nějaký masivní příchod dobrovolníků. Někteří zamířili na kontaktní místa přímo do obcí, což nám pomalu opět začíná komplikovat dopravu. Zdůrazňuji tedy, aby ke svému příchodu do oblasti použili některé z uvedených dvou hlavních kontaktních míst,“ dodal hejtman.

Krizový štáb také řešil dlouhodobé potřeby ubytování.

„Tady pracujeme s výstupy od humanitárních organizací, abychom to mohli zajistit. Nabídky máme,“ uvedl Jan Grolich.

Hasiči hlásí, že ke 3. červenci mají vyklizeno devadesát procent postiženého území.

„Momentálně pracujeme na dvou místech – v Lužicích a Hruškách. Celkem budou tyto demoliční práce provádět čtyři odřady, a to ve všech postižených obcích. Velmi pravděpodobně dojde k redukci odřadů, které zde působí,“ řekl uvedl ředitel krajského hasičského záchranného sboru Jiří Pelikán.


Reklama

Autor: Redakce



Hodnocení

Hodnocení: 3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x