Po tornádu: Místo pro skladování materiálu, zajištění pohonných hmot

27. červen 2021  Redakce   Regiony  708 zobrazení  641 slov

Za účasti představitelů postižených obcí se v Podivíně uskutečnilo další jednání Krizového štábu Jihomoravského kraje.

Foto Jihomoravský krajFoto Jihomoravský kraj

„Potřebujeme s nimi komunikovat aktuální problémy, které v postižených místech vznikají, a to napřímo,“ uvedl hejtman Jan Grolich.

Reklama

Už v průběhu soboty procházeli obce zasažené ničivým tornádem zástupci neziskových organizací. Problémy s ubytováním občanů těchto oblastí nenastal.

„Nikdo ubytování nepotřeboval, spíše se bude jednat o dlouhodobější problém. Další požadavky z těchto domácností budou neziskovky vyhodnocovat a předávat nám je,“ vysvětluje hejtman Jan Grolich.

Další téma, které štáb řešil, bylo i téma pozemků pro deponii materiálu, který je potřeba odvážet z poničeních míst.

„Průběžně se nám to daří řešit, nějaké další pozemky ještě hledáme,“ dodal hejtman.

Tématem jednání byla také průjezdnost obcí. Toto bylo vyřešeno odstavováním vozidel dobrovolníků v místech před samotnými obcemi.

„Dovnitř se dopravují pěšky, v Moravské Nové Vsi pendluje autobus a doprava, která je do centra vozí,“ uvedl Jan Grolich.

„Největší úkoly - musíme najít pozemky pro navážení materiálu na opravy domů, dřevo, střešní latě. Musíme také nastavit systém jejich vydávání, rozvážení… To vše s ohledem na dopravu v místě. Dále řešíme problém dodávání pohonných hmot do elektrocentrál, samotných těchto zařízení a podobně. Se zástupci obcí už také začínáme řešit problém financování,“ podotkl Jan Grolich.

„Hasiči dále pokračují v likvidačních pracích. Musím říct, že se tak trochu pereme s přístupem některých dobrovolných jednotek, které sem přijíždějí tak nějak „načerno“ pomáhat. Každá dobrovolná jednotka, která sem přijede a nebude vyslána operačním střediskem, bude vrácena. Zahušťují dopravu," řekl ředitel krajského hasičského záchranného sboru Jiří Pelikán.

"Máme momentálně na místech dostatek sil a prostředků, je zde nasazeno více jak tisíc hasičů, profesionálních a dobrovolných. Co se týká statického zajištění budov, zahájili jsme první práce v Lužicích a budeme v tom pokračovat. Momentálně statici určili 69 objektů jako neobyvatelných a nebezpečných,“ dodal Jiří Pelikán.

Jak uvedl ředitel Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje Leoš Tržil, byla zajištěna osoba v souvislosti s falešným qr kódem charity.

„Mohu potvrdit, že v tomto případě ke zneužití finančních prostředků nedošlo. Policisté přes noc hlídali postižené lokality, došlo i k navýšení těchto policistů. Nezaznamenali jsme v této souvislosti v noci žádnou mimořádnou událost,“ uvedl Leoš Tržil, který opět apeloval na dobrovolníky v souvislosti s parkováním jejich vozidel na určených místech.

Občané, kteří chtějí materiálně pomoci (jídlo, pití, lůžkoviny…), mají pro oblast Mikulčic a Lužic využít prostory vymezené ORP Hodonín – sběrné místo u benzínové čerpací stanice OMV v ulici Velkomoravská, pro Hrušky a Moravskou Novou Ves místo určené ORP Břeclav - objekt bývalé tržnice Rena hall.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.75 hvězdiček / Hodnoceno: 4x