Rok 2020: Zdraží cigarety i tvrdý alkohol, z hazardu podraží loterie

29. prosinec 2019  Redakce   Regiony  1230 zobrazení  294 slov

S novým rokem 2020 přijdou změny i v daních. Stát si ukousne více u spotřební daně - podraží cigarety či tabák, z výhry loterie nově zaplatí výherce 15 procent.

Tabák, ilustrační foto. Foto: Pixabay.comTabák, ilustrační foto. Foto: Pixabay.com

Schválený daňový balíček ke spotřební dani zvýší cenu tabáku, cigaret a opatření zřejmě zasáhne i zahřívaný tabák.

Reklama

V této souvislosti výrobci cigaret hovoří o tom, že zdražení pro spotřebitele, tedy kuřáka, má činit po 1. lednu 2020 až 13 korun za krabičku.

Ovšem výrobci z tzv. velké čtyřky na českém tabákovém trhu (Phillip Morris, British American Tobacco, Japan Tobacco International, Imperial Tobacco) začali zdražovat zhruba už od listopadu 2019, aby se vyhnuli skokovému zdražení, které by kuřáky mohlo odradit přestat kupovat jejich cigaretové značky.

Spotřební daně z cigaret a tabáku, včetně zahřívaného, stoupnou v roce 2020 zhruba o deset procent. Podle ministerstva financí bude růst u minimální sazby 5,4 koruny na krabičku cigaret.

Vláda návrh na zvýšení spotřební daně obhajuje omezením dopadů účinků návykových látek na zdraví obyvatel.

Dále daňový balíček počítá také s vyšším zdaněním loterií z nynějších 23 procent až na 35 procent.

Zdanění ostatních druhů hazardu, třeba z automatů nebo tombol, zůstává na dosavadní úrovni. Proto loterijní společnost Sazka vnímá, že zavedení daně a její zvýšení je "útokem" pouze na její společnost. Už se kvůli zvýšení sazby daně obrátila se stížností k Evropské komisi.

Nově také budou podléhat 15procentní dani příjmy z hazardních her nad jeden milion korun. Dosud výherci neodváděli z výhry daň, což po 1.1.2020 už nebude platit.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček / Hodnoceno: 5x