Rozmary počasí v Evropě: v Česku jaro, ve Švýcarsku laviny, na západě Německa velká voda

10. leden 2018  Redakce   Regiony  406 zobrazení  262 slov

To je leden 2018! Počasí si pohrává s celým světem. Zatímco v Evropě je spíše mírná zima bez sněhu, v USA teplota hluboko pod bodem mrazu. V Austrálii vedra atakující skoro 50 stupňů Celsia a na africké Sahaře sníh. Že by opravdu výsledek globálního oteplování planety?

Vysoká voda. Foto: Pixabay.comVysoká voda. Foto: Pixabay.com

V USA mrazy i sníh na Floridě, v Austrálii vražedné léto s vysokými teplotami.

Reklama

To v Evropě počasí také "řádí". Zatímco ve střední Evropě - a to i v rakouských Alpách - je to spíše jak na začátku jara v březnu, kalendář přece jen tvrdí, že je leden.

Nejen, že na českých horách lyžaři marně vyhlížejí sníh, v nížinách je to opravdu jak na jaře. Možná překvapí, že i lyžařský ráj Rakousko je na tom podobně.

Sníh je až od 1000 metrů výše a to ještě uměle udržován na lyžařských svazích.

Jiná situace je ve Švýcarsku, kde přece jen alpské masívy jsou vyšší než u našich jižních sousedů.

Třeba v oblasti Zermatt na švýcarsko-italské hranici ve výšce od 2000 do 4000 metrů je tolik sněhu, že naopak hrozí velké lavinové nebezpečí. Proto raději švýcarské úřady se rozhodly i vrtulníky evakuovat všechny turisty.

To v západním Německu zápasí s velkou vodou. Pocítily to i první obce na Ohři na Chebsku od bavorských hranic. S velkou vodou zápolí především na Rýnu. Voda se rozlila třeba v Kolíně nad Rýnem.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Zatím nikdo nehodnotil