Startuje čtvrtý ročník projektu Tvoříme Děčín

7. leden 2022  Redakce   Regiony  1144 zobrazení  379 slov

Participativní rozpočet města (Tvoříme Děčín), díky kterému mohou obyvatelé starší 15 let navrhovat různorodá vylepšení města, vstupuje po roční pauze do čtvrtého ročníku.

Ilustrační snímek z Děčína. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Děčína. Foto MEDIASHOW

V rozpočtu budou na návrhy obyvatel tentokrát vyčleněny dva miliony korun. Akci na prosincovém zasedání schválili zastupitelé města.

Reklama

„Jedná se o velmi účinný nástroj v rukou samotných občanů, jak zlepšit veřejný prostor ku prospěchu všech. Jsem ráda, že se Tvoříme Děčín po roce vrací, i když stále nemáme zrealizovány všechny projekty z předcházejících ročníků," říká náměstkyně primátora Anna Lehká.

"V rámci administrativního procesu bude mít tento ročník novinku, kterou bude ještě před hlasováním prověření návrhu „analýzou realizovatelnosti“ (myšlenou především z pohledu finančního a časového), abychom potenciálně nevytvářeli další obtížně dokončované projekty. Pokud občané navrhnou zajímavý projekt, který bude vyžadovat větší investici, může být po schválení vedením města zahrnut mezi investiční akce města mimo participativní rozpočet,“ dodává Anna Lehká.

Návrhy budou moci lidé podávat v období od února do května 2022. Po podání návrhu dojde k jeho vyhodnocení úředníky magistrátu a ty projekty, které mají šanci na realizaci, postoupí do hlasování. Stejně jako v předchozích třech ročnících právě veřejnost svým hlasováním rozhodne, jaké projekty dostanou zelenou.

Hlasování zřejmě proběhne v září, náklady na jeden navržený projekt nesmí překročit 500 tisíc korun. Město Děčín realizovalo participativní rozpočet v letech 2018, 2019 a 2020. Veškeré informace o participativním rozpočtu na webových stránkách www. tvorimedecin.cz.

Z uplynulých tří ročníků bylo do konce loňského roku dokončeno 17 projektů ze 43. Dalších 18 bude realizováno s termínem dokončení květen 2022. Ve zpoždění tak zůstává 8 projektů. Ty nabraly zpoždění kvůli nutným úpravám či kvůli problémům s pozemky či projektovou dokumentací.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.2 hvězdiček / Hodnoceno: 5x