Strategie území Hradecko-pardubické aglomerace je klíčovým dokumentem

13. září 2022  Redakce   Regiony  566 zobrazení  379 slov

Na pardubickém zámku se sešli zastupitelé statutárních měst Pardubice a Hradec Králové na společném semináři, aby se seznámili s tzv. koncepční částí Strategie území Hradecko-pardubické aglomerace 2021+, kterou bude Zastupitelstvo města Pardubic na svém posledním zářijovém zasedání projednávat.

Ilustrační snímek z Hradce Králové. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Hradce Králové. Foto MEDIASHOW

Tři desítky zastupitelů krajských měst dorazily na prezentaci klíčových částí Strategie území Hradecko-pardubické aglomerace, jejíž schválení je vstupní podmínkou pro čerpání dotací prostřednictvím integrovaných územních investic (ITI). Ty si obě města vyzkoušela již v programovém období 2014–2020, díky čemuž na financování svých projektů společně získala více než miliardu z evropských dotací.

Reklama

S pomocí těchto prostředků se podařilo zrealizovat projekty z oblasti dopravy, kultury či vzdělávání. Funkci nositele aglomerační Strategie na základě zákona o regionálním rozvoji vykonává město Pardubice, jehož zastupitelstvo ji bude také schvalovat.

„Jedná se o klíčový dokument, který zajistí celému území Hradecko-pardubické aglomerace a všem oprávněným žadatelům možnost sáhnout si na evropské peníze přesahující dvě miliardy korun. Vzhledem k tomu, že ITI není novým nástrojem, uvědomují si pardubičtí zastupitelé jeho význam a zodpovědnost, kdy v rámci hlasování nerozhodují pouze za naše město, ale také za zbytek území,“ dodal primátor města Pardubice a předseda Řídicího výboru aglomerace Martin Charvát.

Řídicí výbor aglomerace (ŘV A) již Strategii schválil na svém jednání minulý týden. V následující sedmiletce chce aglomerace navázat na aktivity, které podpořila v předchozím programovém období.

Finance tak budou i v následujících letech směřovat do oblasti dopravy, kultury, vzdělávání, životního prostředí, podpory podnikatelů, výzkumných organizací a nově také do sociální oblasti.

„Věříme, že se nám podaří úspěšně navázat na projekty podpořené z ITI 2014–2020, které svým významem a integrovaností jasně prokázaly, že nástroj ITI má v České republice svoje opodstatnění. Navzdory tomu, že financí bude v tomto období v naší aglomeraci méně, chystají žadatelé další hodnotné investice, které dále podpoří rozvoj celého území,“ doplnil manažer ITI Filip Hoffman.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x