Středočeský kraj má další moderní depozitář - Muzeum Českého krasu v Berouně

2. červenec 2021  Redakce   Regiony  798 zobrazení  472 slov

Krajské Muzeum Českého krasu dokončuje centrální depozitář za více než 65 milionů korun. Ke konci letošního roku se do něj přestěhuje všech 113 000 předmětů, které jsou aktuálně v provizorních depozitářích.

Foto Středočeský krajFoto Středočeský kraj

Nový – zatím prázdný – objekt si prohlédli zástupci kraje a další hosté, kteří se na projektu podílejí.

Reklama

V poslední fázi bude budova vybavena IT technologiemi, budou instalována digitalizační pracoviště a badatelna. Projekt zakončí nastěhování sbírkových předmětů berounské, hořovické a žebrácké sbírky Muzea Českého krasu.

„Zprovoznění centrálního depozitáře vyřeší nevyhovující stav, kdy jsou sbírky dlouhá desetiletí v různých objektech, které nejsou určeny pro uchovávání sbírkových fondů. Všech více než 100 000 předmětů se tak konečně přesune do prostor, které veškeré nároky splňují,“ uvedl krajský radní pro kulturu a památkovou péči Václav Švenda.

„Součástí nového depozitáře bude i moderní digitalizační pracoviště a badatelna. Jsem rád, že díky spojení krajských peněz a prostředků z Evropské unie se postupně dostává i na dlouho opomíjené, veřejnosti skryté, ale velmi důležité prostory, které uchovávají cenné kulturní dědictví pro další generace,“ dodal Švenda.

„Výstavba depozitářů je nákladná a kulturním institucím na ně obvykle nezbývají finanční prostředky. Na druhou stranu skladováním v nevyhovujících podmínkách sbírkové předměty trpí a mnohdy hrozí jejich trvalé znehodnocení. Proto jsem ráda, že se po depozitáři, který dokončuje Středočeská vědecká knihovna v Kladně, na sklonku roku otevře i berounský depozitář,“ uvedla předsedkyně Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Lucie Cirkva Chocholová.

Muzeum Českého krasu, jehož zřizovatelem je Středočeský kraj, aktuálně spravuje 30 podsbírek s více než 113 000 evidenčními čísly předmětů. Jedná se například o archeologické, historické, etnografické, geologické, paleontologické nebo uměleckořemeslné sbírky. Součástí těchto sbírek jsou nejen trojrozměrné předměty, ale i knihy, rukopisy, či negativy a diapozitivy.

Všech 30 podsbírek bude přestěhováno ze stávajících provizorních depozitářů do nově zrekonstruované budovy centrálního depozitáře.

Budova nového centrálního depozitáře se nachází v okrajové části Berouna. Jedná se o nemovitost, která byla již dříve v majetku kraje, sloužila např. pro školská poradenská zařízení a před převodem do správy muzea nebyla plně využívána. Objekt prošel téměř komplexní rekonstrukcí, při které byly ponechány pouze nosné zdi a část podlah a krovů.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x