Středočeský kraj šetří v oblasti veřejných zakázek

23. červen 2021  Redakce   Regiony  629 zobrazení  386 slov

Vedení Středočeského kraje si dalo za cíl zvýšit transparentnost a efektivnost veřejných zakázek.

Ilustrační snímek ze středních Čech - Kolín, náměstí. Foto MediashowIlustrační snímek ze středních Čech - Kolín, náměstí. Foto Mediashow

Právě tato oblast byla v minulosti terčem velké kritiky a kraj se dosud potýká s vypořádáním některých smluv z minulých volebních období.

Reklama

Na rozdíl od jiných oblastí je posun v této oblasti jasně měřitelný – v posledním období se na vybraných zakázkách v plánovaném objemu 288 mil. Kč podařilo úpravou podmínek vysoutěžit snížení hodnoty na 246 mil. Kč. Uvádí to tisková zpráva Krajského úřadu Středočeského kraje.

Celkem tedy kraj na sedmi vybraných zakázkách dosáhl úspor ve výši 42 mil. Kč.

„Prodloužením lhůt pro podání nabídek se nám daří oslovit větší počet účastníků, což vede ke zvýšení tlaku na snížení ceny,“ vysvětluje radní pro oblast majetku, investic a veřejných zakázek Libor Lesák a dodává: „Také jsme snížili požadavky na referenční zakázky na úroveň 40 % z předpokládané hodnoty oproti předchozím 50 %, což opět poskytuje prostor většímu množství zájemců o výběrové řízení.“

Další z aplikovaných změn se týká odpovědnějšího zadávání, takže je vyvíjen tlak na dodavatele v oblasti zaměstnávání osob z ohrožených skupin nebo například k minimální produkci odpadů vzniklých při realizaci zakázky.

Transparentnost je pro kraj zásadní. Řada nevýhodných a netransparentních smluv z minulosti byla vypovězena, zveřejňovány jsou veškeré smlouvy již od 10 000 Kč bez DPH a všechny dokumenty jsou evidovány v nástroji E-ZAK, kde se zaznamenávají všechny auditní stopy.

Příkladem výrazné úspory je například realizace Energetické úspory SPŠS Mělník, kdy se oproti odhadní ceně ve výši 58,6 milionů Kč podařilo dosáhnout snížení na 48,6 milionů Kč. Dalším projektem je plánovaná rekonstrukce haly na odborný výcvik v SOU Vlašim, kdy se původní cena 21 milionů snížila o 2,5 milionu korun.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x