Systém na řízení dopravy v Mladé Boleslavi jde do finiše

16. listopad 2022  Redakce   Regiony  423 zobrazení  798 slov

Nový inteligentní dopravní systém pro řízení a usměrňování dopravy pod názvem Telematika Mladá Boleslav jde do finiše. Do konce roku 2022 bude 24 nejdůležitějších světelně řízených křižovatek v Mladé Boleslavi řízeno dopravní ústřednou. Uvedl to web města Mladé Boleslavi.

Ilustrační snímek z Mladé Boleslavi. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Mladé Boleslavi. Foto MEDIASHOW

Reklama
Od 15. prosince již poběží první etapa testovacího provozu a během prvních tří měsíců roku 2023 bude nový systém sbírat potřebná data a budou se dolaďovat technologie a systémy řízení provozu. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších investic pro město v tomto roce. Většinu ze 140 milionů se nám podařilo získat z Evropské unie a významnou částkou přispěje také Nadační fond ŠKODA AUTO,,” řekl první náměstek primátora Jiří Bouška.
Všechny tyto křižovatky jsou nově vybaveny dohledovým kamerovým systémem městské policie. Na křižovatkách u Tesca a Olympie budou technologie, které automaticky zaznamenají průjezd řidičů na červenou. Polovina křižovatek bude vybavena technologií, která v případě potřeby umožní bezproblémový a rychlý průjezd vozu integrovaného záchranného systému.
Na nejvýznamnějších komunikacích jsou osazeny strategické detektory, které vyhodnocují hustotu provozu i průjezdnost křižovatek.
Nový systém bude umět dynamicky řídit dopravní systém celého města. Dopravní ústředna bude sbírat data a upravovat režim jednotlivých křižovatek, aby se nevytvářely kolony a průjezd městem byl co nejvíce plynulý.
V případě mimořádných událostí či například havárii na dálnici bude ústředna umět změnit dopravní systém tak, aby ve městě nedocházelo ke kolapsovým stavům a byla v maximální možné míře zachována průjezdnost do jednotlivých směrů. Systém se bude také řídit časovým plánem a například v kritických dobách při odpoledním střídání směn v automobilce Škoda dokáže přizpůsobit průjezd křižovatkami tak, aby nedocházelo k zbytečným kolapsům. Všech 24 křižovatek je osazeno novými tlačítky pro chodce.

Od 15. prosince již poběží první etapa testovacího provozu a během prvních tří měsíců roku 2023 bude nový systém sbírat potřebná data a budou se dolaďovat technologie a systémy řízení provozu.

"Jedná se o jednu z nejvýznamnějších investic pro město v tomto roce. Většinu ze 140 milionů se nám podařilo získat z Evropské unie a významnou částkou přispěje také Nadační fond ŠKODA AUTO,,” řekl první náměstek primátora Jiří Bouška.

Všechny tyto křižovatky jsou nově vybaveny dohledovým kamerovým systémem městské policie. Na křižovatkách u Tesca a Olympie budou technologie, které automaticky zaznamenají průjezd řidičů na červenou. Polovina křižovatek bude vybavena technologií, která v případě potřeby umožní bezproblémový a rychlý průjezd vozu integrovaného záchranného systému.

Na nejvýznamnějších komunikacích jsou osazeny strategické detektory, které vyhodnocují hustotu provozu i průjezdnost křižovatek.Nový systém bude umět dynamicky řídit dopravní systém celého města.

Dopravní ústředna bude sbírat data a upravovat režim jednotlivých křižovatek, aby se nevytvářely kolony a průjezd městem byl co nejvíce plynulý. V případě mimořádných událostí či například havárii na dálnici bude ústředna umět změnit dopravní systém tak, aby ve městě nedocházelo ke kolapsovým stavům a byla v maximální možné míře zachována průjezdnost do jednotlivých směrů.

Systém se bude také řídit časovým plánem a například v kritických dobách při odpoledním střídání směn v automobilce Škoda dokáže přizpůsobit průjezd křižovatkami tak, aby nedocházelo k zbytečným kolapsům. Všech 24 křižovatek je osazeno novými tlačítky pro chodce.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x