V Bučovicích a Slavkově u Brna začala stavba moderních výjezdových základen

26. květen 2022  Redakce   Regiony  661 zobrazení  666 slov

Přípravné práce na výstavbě obou výjezdových základen ZZS Jihomoravského kraje odstartovaly v dubnu, dokončení je naplánováno shodně na polovinu příštího roku. Objekty budou oproti ostatním základnám vysoce energeticky úsporné.

Slavkov. Foto Jihomoravský krajSlavkov. Foto Jihomoravský kraj

V Bučovicích bude sídlo záchranky v bývalém hospodářském areálu. Toto místo je výhodné s ohledem na blízkost výjezdu na silnici I/50 i z hlediska sousedství stanice hasičů. Stejně tak je blízkost sídla hasičů a možná koordinace obou složek integrovaného záchranného systému rozhodující i pro umístění nové základny ve Slavkově u Brna – tady vznikne v jejich novém areálu v intravilánu města.

Reklama

„Celkové náklady na nové stanoviště v Bučovicích a Slavkově u Brna jsou 114 milionů korun. Využijeme prostředků, které máme k dispozici z úvěru od Evropské investiční banky a zbytek z našeho rozpočtu. Věřím, že nové prostory budou našim záchranářům dobře sloužit,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Základna v Bučovicích vyjde na 74,5 milionu korun, ve Slavkově bude stát téměř o polovinu méně – 39,5 milionu korun.Výjezdové základny byly připravovány podle jednotného konceptu.

V 1. nadzemním podlaží se nacházejí dvě stání sanitních vozidel, sanitační box, sklady zdravotnického materiálu, prádla, použitého prádla, infekčního odpadu a komunálního tříděného odpadu. Ve 2. nadzemním podlaží se počítá s umístěním pobytových prostor posádek, šatnami a hygienickým zázemím.

Samostatným objektem je kryté stání pro vozidla a navazující nezastřešená parkovací stání.Výjezdové stanice jsou navrženy v pasivním energetickém standardu s využitím dvou fotovoltaických elektráren, z nichž první svým výkonem zásobuje běžný provoz základny a druhá pohání tepelná čerpadla využívající teplo z hlubinných vrtů, které efektivně vyrábí teplo k vytápění a teplou vodu pro potřeby výjezdové základny. Tento systém má i reverzní funkci se schopností budovu výjezdové stanice v létě chladit

.„Všemi těmito opatřeními dochází až k 80% úspoře potřebné energie k zajištění chodu výjezdové základny oproti stávajícím základnám. Základny se stávají více energeticky nezávislými na externích zdrojích a na zemním plynu,“ doplňuje radní pro oblast investic Vladimír Šmerda.

„Pamatovali jsme i na podzemní nádrže k akumulaci dešťové vody, která bude následně využita pro provoz základen. Všemi těmito opatřeními výrazně klesají provozní náklady,"

Základny také splňují požadavky energetické politiky Jihomoravského kraje k trvalému snižování spotřeb energií v rámci ISO 50001, kterých je Jihomoravský kraj držitelem.

„Budování nových výjezdových stanovišť patří k naší permanentní snaze o zlepšení pracovních podmínek pro naše záchranáře. Jedná se o důležitou složku Integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje, proto je to tak důležité,“ dodal radní pro oblast zdravotnictví Jiří Kasala.

„Na stávající slavkovské základně máme jednu záchranářskou posádku, a tak to bude i na novém stanovišti. Pokud jde o základnu v Bučovicích, tam je v současné době v provozu jedna lékařská posádka. V nové budově však budou fungovat posádky dvě, lékař v setkávacím systému a záchranářský tým, tedy zjednodušeně řečeno malá a velká sanitka,“ vysvětluje Hana Albrechtová, ředitelka jihomoravské záchranky.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x