V Liberci se zvýší náklady na likvidaci a svoz odpadů

8. prosinec 2022  Redakce   Regiony  1046 zobrazení  306 slov

Město Liberec v příštím roce bude muset zaplatit výrazně více za likvidaci a svoz komunálního odpadu, než doposud. Důvodem je především růst inflace a vyšší ceny energií.

Ilustrační snímek z Liberce. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Liberce. Foto MEDIASHOW

Společnosti FCC, se kterou má město na svoz a likvidaci odpadů smlouvu, oznámila, že vzhledem k inflaci a vyšším cenám energií musí v roce 2023 zdražit zhruba o 14%. Rada města proto předložila na příští jednání zastupitelstva návrh na úpravu poplatku za tuto službu z 60 na 70 korun měsíčně. Rozhodnout o tom ale musejí  zastupitelé.

Reklama

Zatímco letos Liberec zaplatí za svoz a likvidaci komunálního odpadu zhruba 136 milionů, odhadovaná cena na rok 2023 činí 155 milionů. Pokud zastupitelé  navýšení poplatku odsouhlasí, bude to znamenat, že si občané každý měsíc připlatí pouze 10 korun navíc, tedy 120 korun za rok, oproti tomu, kolik platí nyní.

„I nadále budeme tuto službu dotovat z rozpočtu města. A to několika miliony korun ročně. Rozhodně není naším cílem Liberečany zatěžovat v současné náročné ekonomické situaci jakýmkoliv nefér zvyšováním poplatků. V tomto případě se ale Rada města rozhodla hledat řešení, jak zdražení ze strany FCC, ale například i spalovny, která odpady likviduje, alespoň částečně vyrovnat,“ říká náměstek primátora pro architekturu, veřejný prostor a dopravní stavby Jiří Janďourek.

Náklady například jen na svoz běžných černých nádob na komunální odpad mají v roce 2023 stoupnout ze 77 na 89 milionů. Na poplatcích od občanů ale město letos vybere pouze 64 miliónů.  Neupravit poplatek o nárůst inflace by mohlo znamenat snížení počtu nádob nebo frekvencí svozu odpadů. To by bylo možné ale pouze v případě, že občané začnou více recyklovat.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 10x