V liberecké botanické zahradě rozkvetly květy řetězovky

17. srpen 2022  Redakce   Regiony  557 zobrazení  218 slov

Řetězovka je trvalka původem z východní části Severní Ameriky a čítá asi 12 druhů. Její jméno je odvozeno od květů, které nakvétají jeden za druhým, až tvoří pomyslný řetěz. Uvedl to v tiskové zprávě web Libereckého kraje.

Řetězovka. Foto Liberecký krajŘetězovka. Foto Liberecký kraj

„V liberecké botanické zahradě je k vidění řada zajímavých rostlin v každém období roku. A také rostlin, které mají svůj domov ve vodě či vlhké půdě. Expozice se může stát inspirací pro milovníky vodních ploch a rostlin v zahradách,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Reklama

Řetězovce se daří v úrodné, čerstvě vlhké půdě a slunných či polostinných stanovištích. Dobře se hodí k rybníkům nebo k okrajům vodních toků, kde se někdy až agresivně rozrůstá. Šíří se podzemními výběžky a rozsévá se rozkýváním vysokých lodyh při větru.

Řetězovka je jedním z nejlepších druhů pro vodní zahrady. Je to oddenkatá vytrvalá bylina s tuhými, čtyřhrannými lodyhami. Na vrcholu lodyhy vyrůstá husté, dlouze hroznovité květenství složené z dvoukvětých lichopřeslenů. Květy rozkvétají od července do září. Zajímavostí je, že pokud se na květy zatlačí, zůstanou ohnuté. Plodem řetězovky jsou tvrdky.
Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x