V Olomouci mají velikonoční výzdobu

30. březen 2021  Redakce   Regiony  768 zobrazení  348 slov

Květnou nedělí začal velikonoční Svatý týden. V centru Olomouce jej doprovází typická výzdoba včetně Kraslice od srdce, přibyla ale i jed-na novinka.

Z centra Olomouce. Foto Magistrát města OlomouceZ centra Olomouce. Foto Magistrát města Olomouce

Letos budeme už podruhé Velikonoce slavit kvůli pandemii pouze doma v úzkém rodinném kruhu. Řemeslný jarmark, farmářské trhy, pletení pomlázek a zdobení kraslic tento rok v Olomouci neuvidíte.

Reklama

„Chtěli jsme, aby alespoň výzdoba potěšila lidi, kteří procházejí Horním náměstím a připomněla jim, že jsme právě v období Velikonoc,“ uvedla Markéta Záleská, náměstkyně primátora.

Obvykle se o výzdobu kromě pracovníků magistrátu postarali i olomoučtí školáci, letos to ale muselo být jinak, protože školy jsou s výjimkou jedné zavřeny.

„Do velikonoční výzdoby na Horním náměstí se proto tentokrát zapojili pouze žáci z olomoucké Základní školy Stupkova, která jako jediná zajišťuje péči pro děti zdravotníků v nouzovém stavu,“ vysvětlil primátor Mirek Žbánek. Některé další školy či školky, jako je třeba MŠ Herrmannova, ale vyzvaly své žáky, aby doma vyrobenými velikonočními motivy vyzdobily plot kolem školy.

Nepřehlédnutelná je na Horním náměstí Kraslice od srdce, kterou městu v roce 2017 věnovala chorvatská velvyslankyně Ines Trohová.

Kraslice, malované lidovými umělci z oblasti Podráví, jsou symbolem přátelského vztahu Chorvatska k dalším zemím a městům, takže podobné dostala i Paříž, Vídeň nebo New York. Styl malby na těchto kraslicích je skutečně originální, ale zdobení vajec na Velikonoce je společné všem slovanským národům.

Další součástí výzdoby je druhé vejce, vytvořené z kovové kostry, vrbového proutí a dalších ozdob. Toto obří vejce lidé využívají jako fotopoint. „Novinkou ve výzdobě Horního náměstí je i malé velikonoční pastorale ze slaměných figur,“ doplnila Markéta Záleská.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x