V Olomouckém kraji nejlépe třídí odpady lidé v Olomouci

26. září 2021  Redakce   Regiony  580 zobrazení  473 slov

Obce, jejichž občané nejlépe třídí komunální odpad, získávají každoročně prestižní ocenění „O keramickou popelnici“. Tato soutěž je tradičně součástí informační kampaně zaměřené na podporu sběru separovaného odpadu ve městech a obcích v Olomouckém kraji.

Foto Olomoucký krajFoto Olomoucký kraj

Zástupce úspěšných měst a obcí ocenili představitelé hejtmanství a autorizované obalové společnosti EKO-KOM na zámku v Plumlově.

Reklama

První místo v kategorii měst nad 15 tisíc obyvatel získala Olomouc, následovaná Šumperkem a Prostějovem. V kategorii obcí od 2 001 do 15 tisíc obyvatel obsadila první příčku obec Lipová-lázně, na druhé skončily Bohuňovice a třetí místo patří městu Jeseník.

V kategorii obcí od 501 do 2 000 obyvatel zvítězil Majetín (tato obec letos obsadila nejvyšší příčku také v celorepublikové soutěži O Křišťálovou popelnici v kategorii od 501 do 5 000 obyvatel), druhé místo obsadila Černá Voda a třetí skončila obec Bělá pod Pradědem,

Nejlepší mezi malými obcemi do 500 obyvatel jsou na zlaté příčce Mutkov, druhá Lipina a třetí Hradčany-Kobeřice.Do soutěže je zapojeno 399 obcí a měst Olomouckého kraje. V samotném klání se hodnotila vykazovaná data v systému EKO-KOM. Šlo především o množství vytříděných odpadů na jednoho obyvatele a počet tříděných komodit na území jednotlivých obcí a měst.

Hodnocena byla mimo jiné i hustota sběrné sítě a další doplňková kritéria. I v tomto roce mohly obce obdržet ocenění za odpadový počin roku, titul Odpadový lev. Je to cena pro obec, které se díky intenzivní práci na odpadovém systému podařilo dosáhnout největšího zlepšení. Vítězem této speciální kategorie je letos obec Dubicko.

„Třídění odpadů je nezbytnou součástí odpovědného přístupu k životnímu prostředí. Pokud už nějaké odpady vytvoříme, měli bychom se snažit je maximálně využít, aby cenné suroviny nekončily bez užitku na skládce,“ uvedl na slavnostním ceremoniálu radní Olomouckého kraje pro oblast životního prostředí, odpadů a zemědělství Martin Šmída.

Nedílnou součástí ocenění jsou i motivační finanční odměny na podporu odpadového hospodářství, které obcím na medailových příčkách poskytne Olomoucký kraj. Obce si tak mezi sebe v závislosti na konečném umístění rozdělí celkovou částku 325 tisíc korun.

V rámci dlouhodobé spolupráce s Olomouckým krajem podporuje společnost EKO-KOM rozvoj třídění odpadu v regionu. A to díky projektu Intenzifikace odděleného sběru a využívání vytříděných složek komunálního odpadu, včetně obalové složky.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x