V Ústeckém kraji lidé vytřídí nejvíc odpadu v Žatci

6. červen 2022  Redakce   Regiony  752 zobrazení  619 slov

Žatec, Doubice, Libčeves, Hoštka. Čtveřice obcí a měst, která ovládla 18. ročník soutěže „Skleněná popelnice“. Toto klání každoročně vyhlašuje Ústecký kraj ve spolupráci s Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a.s.

Ilustrační snímek ze Žatce. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek ze Žatce. Foto MEDIASHOW

Své třídičské síly v něm měří všech 352 obcí kraje, zapojených do systému EKO-KOM. Uvedl to v tiskové zprávě web Ústeckého kraje. Po dvouleté pauze, způsobené koronavirovými omezeními, se letos mohli vítězové opět sejít na společném vyhlášení výsledků tradiční soutěže v Ústí nad Labem v Hotelu Větruše.

Reklama

Soutěž byla, stejně jako v minulých letech, rozdělena do čtyř kategorií - obce do 500 obyvatel, obce nad 501 obyvatel, v další kategorii se pak utkaly města a městyse do 3 500 obyvatel a v poslední kategorii měřila své výsledky v třídění města nad 3 501 obyvatel.

Napříč všemi kategoriemi se mezi nejlepšími umístily města a obce, které v předchozích ročnících na stupně vítězů nedosáhly. Jedná se například o Žatec, Varnsdorf nebo Českou Kamenici.

„Obce dokázaly motivovat své obyvatele tak dobře, že se výsledek dostavil, a to právě v podobě umístění v soutěži,“ prozradila tajemství jejich úspěchu ředitelka oddělení regionálního provozu EKO-KOM, a.s., Martina Filipová.

Ocenění každoročně přebírá také „Skokan roku“, tedy město či obec, které se v meziročním srovnání výsledků třídění odpadů posune o nejvíce příček směrem nahoru. Tento titul v rámci soutěže Skleněná popelnice 2021 získala obec Rtyně nad Bílinou, a to výrazným skokem z 39. místa z předchozího ročníku soutěže na místo 14.

Soutěž Skleněná popelnice je součástí projektu Intenzifikace odděleného sběru v Ústeckém kraji, realizovaného krajem a společností EKO-KOM, a.s. Jak název napovídá, jeho cílem je zvýšení množství vytříděných využitelných složek odpadů v kraji.

V Ústeckém kraji vytřídil každý obyvatel za loňský rok v průměru 47 kilogramů papíru, plastů, skla a nápojových kartonů. Na celorepublikový průměr, který za rok 2021 činí 53 kilogramů, má tedy kraj ještě co dohánět.

„V porovnání se sousedními regiony v tzv. výtěžnosti tříděného odpadu stále pokulháváme, jsem ale přesvědčena, že finanční odměna za umístění v této soutěži bude pro další obce motivačním prvkem k rozvoji sběru tříděného odpadu. Těší mě, že se i letos v soutěži objevila města a obce, kde proběhla větší informovanost občanů, což mělo velmi dobrý efekt. Odpadové hospodářství není zrovna „lehká disciplína“, ale věřím, že Ústecký kraj se brzy přes pomyslnou hranici 50 kg/obyv. za rok přehoupne,“ uvedla regionální manažerka EKO-KOM, a.s., Alice Karlíková.

V té souvislosti pak zmínila umístění města Žatec, které tentokrát předstihlo na první příčce i město Roudnici nad Labem.

„Mimo jiné jsem mile překvapena i umístěním dalších dvou měst z okresu Děčín, a to Českou Kamenicí a Verneřicemi. Je vidět, že i v tomto koutě kraje se odpadovým hospodářstvím začali zabývat intenzivněji a výsledek na sebe nenechal dlouho čekat“, doplnila Alice Karlíková.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 4x