Velká investice vytvořila v Kladně jednu z nejmoderněji vybavených škol

15. září 2021  Redakce   Regiony  733 zobrazení  526 slov

Z krajské SOŠ a SOU Kladno, Dubská je nyní jedna z nejmoderněji vybavených škol ve Středočeském kraji. Slavnostně tam završili dvě velké investice, které z velké části zaplatila Evropská unie. Uvedl to na svém webu Středočeský kraj v tiskové zprávě.

Ilustrační snímek z Kladna. Foto MediashowIlustrační snímek z Kladna. Foto Mediashow

Jeden z projektů byl zaměřen na rozvoj infrastruktury pro výuku technických oborů, druhý na energetické úspory na objektech školy a dílen. Modernizace přišla celkem na více než 120 milionů korun.

Reklama

Jsem moc rád, že se podařilo zajistit financování tak rozsáhlé modernizace naší krajské školy. SOŠ a SOU Kladno, Dubská prošla výraznou proměnou, která ji teď řadí mezi nejmoderněji vybavené školy v celém kraji. Věřím, že to přispěje k většímu zájmu o obory, které škola nabízí, včetně unikátního oboru Požární ochrana,“ uvedl krajský radní pro vzdělávání a sport Milan Vácha.

„Středočeský kraj vlastní mnoho školních objektů a drtivá většina z nich pochází z minulého století. Některé jsou historické, některé vznikly v sedmdesátých letech, kdy kvalita staveb nebyla zrovna nejlepší. Není snadné udržovat tak rozsáhlý majetek, a proto mám radost, že se podařilo dostat další krajskou školu na úroveň 21. století,“ připojil radní pro oblast investic, majetku a veřejných zakázek Libor Lesák.

Do rozvoje infrastruktury pro výuku technických oborů škola investovala bezmála 60 milionů korun. 85 % rozpočtu bylo kryto Evropským fondem pro regionální rozvoj, 5 % ze státního rozpočtu a 10 % přispěl zřizovatel školy – Středočeský kraj.

Součástí projektu bylo zřízení zcela nového Požárního výcvikového střediska pro obor Požární ochrana vybavené moderními technologiemi včetně zakouřovacího výcvikového klecového polygonu a dýchací techniky s možností její dekontaminace, údržby, zkoušek a plnění.

„Středisko je vybaveno např. i vyprošťovacími sadami, motorovými stříkačkami, plovoucími čerpadly, kalovými čerpadly či přívěsem pro hašení. Žáci mají k dispozici i výcvikový motorový člun a rafty, suché obleky a další vodácké vybavení pro výcvik na vodě. Samozřejmostí jsou i nové zásahové obleky a přilby. Vznikly i malá tělocvična vybavená nekonečným žebříkem, kladivem a ručním rotopedem pro simulaci fyzické zátěže a nová učebna pro výuku teorie,“ vyjmenoval novinky ředitel školy Jiří Růžek.

V rámci projektu Energetické úspory na objektech školy a dílen - SOŠ a SOU, Kladno, Dubská došlo k zateplení, výměně oken a dveří a rekonstrukci výměníkové stanice. Ve škole jsou nová svítidla s úspornými LED světly a byl nainstalován systém nuceného větrání s rekuperací odpadního tepla.

„Díky investici ve výši téměř 63 milionů korun jsme výrazně snížili energetickou spotřebu areálu a zajistili kvalitní ovzduší pro žáky i učitele ve výukových prostorách,“ doplnil ředitel Růžek.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 8x