Výměny semaforů v Hradci Králové se blíží ke konci

17. září 2022  Redakce   Regiony  800 zobrazení  326 slov

Posledních pět křižovatek zbývá dokončit v rámci budování inteligentního dopravního systému (IDS) v Hradci Králové. Postupně se tak nastavují a koordinují jednotlivé dopravní tahy městem, jako celek se systém bude „ladit“ až po výměně semaforů na všech 34 křižovatkách.

Ilustrační snímek z Hradce Králové. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Hradce Králové. Foto MEDIASHOW

Do konce října dodavatel nainstaluje kamery a systémy, které zajistí další funkce IDS, jako preference vozidel MHD a IZS či měření rychlosti a hlídání průjezdu na červenou.  Projekt za 229 milionů korun bez DPH, na který se hradecké radnici podařilo získat dotaci ve výši téměř 158 milionů korun, by měl být hotový na jaře příštího roku. Stavebně bude zbývajících pět křižovatek dokončeno koncem října tohoto roku.

Reklama

„Již nyní je funkční většina koordinovaných tahů městem a školní rok tak mohl začít v novém dopravním režimu. Do konce října budou nainstalovány další prvky systému a poté až do dubna příštího roku bude IDS pracovat ve zkušebním provozu, během kterého dojde ke zprovoznění a doladění všech jeho funkcí,“ říká primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek.

Z důvodu dokončovacích prací na křižovatce Mileta ještě není spuštěn koordinační tah od mostu u soutoku směr fakultní nemocnice. Na výměny semaforů čekají křižovatky na Vančurově náměstí a na ulici Brněnská včetně velké kruhové u vysokoškolských kolejí Na Kotli.

Nový IDS v Hradci Králové bude během dne fungovat v dynamickém režimu, který dokáže reagovat na intenzitu dopravy.

„Hlavní tahy ve městě budou vzájemně koordinovány operativně podle hustoty provozu. Křižovatky, které jsou mimo tyto trasy, budou umět zelené signály prodlužovat podle jejich obsazenosti. Data se sbírají z detektorů dopravy, které jsou umístěny na sloupech se semafory,“ vysvětluje Jiří Bláha, náměstek pro oblast investic a rozvoje města.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.75 hvězdiček / Hodnoceno: 4x