Žáci stavebních oborů se vypravili do Mikulčic

4. říjen 2021  Redakce   Regiony  1162 zobrazení  567 slov

Ačkoliv ničivé tornádo prošlo jihem Moravy už v červnu letošního roku, jeho následky jsou v mnoha obcích stále citelné především na veřejných budovách a zařízeních. Centrum odborného vzdělávání pro stavebnictví JMK se proto rozhodlo postiženým subjektům pomoci.

Foto Jihomoravský krajFoto Jihomoravský kraj

Ze Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy, příspěvková organizace, se vypraví skupina žáků a mistrů různých stavebních řemesel na několik týdnů trvající pomoc do obce Mikulčice. Budou tam pracovat na opravách obecních budov a dalších objektů postižených tornádem.

Reklama

Jak řekl Ing. Jiří Košťál, garant COVpS JMK a ředitel SŠSŘ Brno-Bosonohy, p. o.: „Tento výjezd považujeme za nesmírně důležitou součást výchovně-vzdělávacího procesu, protože naším cílem je zejména připravit řemeslníky v oblasti stavebnictví, kteří umí a chtějí přiložit ruce k dílu všude tam, kde je to třeba.“

Popřát účastníkům akce hodně štěstí v jejich práci dorazí hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich se svým týmem.

„Materiální zabezpečení oprav jsme zvládli, ale personálně to teď, když skončila doba dovolených, kdy nám tu pomáhala řada dobrovolníků soukromě, je velmi náročné. Zkrátka lidská práce je to nejcennější a jsme vděční, že žáci se svými mistry přijedou a pomohou nám před nástupem podzimních plískanic dát naši obec do stavu, ve kterém přečkáme zimu,“ řekl starosta Mikulčic  Josef Dvořáček.

Žáci budou ubytování v prostorách ISŠ Hodonín, příspěvková organizace, a stravu jim zajistí obec Mikulčice.

Živelní pohroma, která poničila část jižní Moravy, ukázala v ostrém světle problém nedostatku řemeslníků v oblasti stavebnictví. Např. obor pokrývač, který ještě v nedávné době vyučovalo běžně dvanáct škol v republice, mají dnes ve vzdělávací nabídce pouze tři školy.  Oboru reálně hrozí, že ho v blízké budoucnosti již nebude vyučovat žádná škola, což se v nedávné minulosti stalo u několika dalších řemeslných oborů.

Bez pokrývačů a ostatních stavebních řemeslníků přitom není možné stavět budovy nové, ale ani opravovat a rekonstruovat budovy stávající.

Co je to Centrum odborného vzdělávání pro stavebnictví Jihomoravského kraje?

Cílem COVpS JMK je významně zvýšit úroveň výuky a zkvalitnit komplexní systém vzdělávání ve stavebních oborech v Jihomoravském kraji. Důraz je kladen na výuku odborných předmětů a odborného výcviku v nadstandardně vybavených pracovištích na vybraných školách centra s cílem připravit absolventy pro trh práce v co nejvyšší odborné kvalitě. Pracoviště jsou k dispozici i ostatním členským školám centra a dalším zájemcům.

V rámci centra působí nově Rada zaměstnavatelů a vzdělavatelů. Organizuje řešení společných aktuálních problémů vzdělavatelů zabývajících se odborným vzděláváním ve stavebních oborech a zaměstnavatelů ve stavebnictví nejen v Jihomoravském kraji.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.33 hvězdiček / Hodnoceno: 6x