Zimní stadion v Olomouci se dočkal nové střechy!

4. srpen 2021  Redakce   Regiony  1083 zobrazení  619 slov

Výměna střechy zimního stadionu v Olomouci je hotova. Na střeše se odehrála poslední prohlídka dokončeného díla před vydáním kolaudačního rozhodnutí. Během několika dní zimní stadion opustí stavební firma i se vším svým zařízením.

Zimní stadion v Olomouci. Foto MediashowZimní stadion v Olomouci. Foto Mediashow

Olomoucký zimní stadion, přezdívaný fanoušky příznačně „plecharéna“, potřeboval už delší dobu opravdu střechu. K ní se přistoupilo letos na jaře. Rekonstrukce střechy o ploše 6800 metrů čtverečních (7300 m2 celkové plochy povrchu včetně koryta pro odvod dešťové vody) začala krátce po skončení minulého extraligového ročníku na začátku května.

Reklama

Nová střecha zcela nahradila původní konstrukci. Je vybudována z jiných materiálů, takže slibuje i částečně vylepšené podmínky uvnitř haly. Jednak byla původní dřevěná konstrukce i plechová krytina v již hodně špatném stavu, a za druhé nedokázala zabránit kondenzaci vody a jejímu následnému kapání dolů na led a tribuny. To už se teď dít nebude.

„Nová střecha s ocelovou konstrukcí, trapézovými plechy, cetris deskami, izolační vrstvou a fólií je mnohem pevnější a má dlouhou životnost. Navíc tato konstrukce dovoluje i případnou další přestavbu stadionu na moderní víceúčelovou halu,“ vysvětluje primátor Olomouce Mirek Žbánek.

Co ani nová střecha naopak nezajistí, je zvýšení teploty v hale.

Stavba začala v květnu a podle smluvního harmonogramu měla skončit k 1. srpnu.

„Jsem rád, že stavební firma všechno stihla tak, jak bylo dohodnuto, i když to v určitých okamžicích zejména v červenci nebylo úplně snadné,“ zdůrazňuje investiční náměstek primátora Martin Major.

Narážel přitom na nepřízeň počasí. Stavební firma se musela potýkat s extrémním horkem, kdy na rozpálené střeše panovaly teploty okolo 55 °C a nebylo možné pracovat bez ochrany očí. Problémem byly i bouřky a přívalové deště. Jeden z nich nastal právě ve chvíli, kdy malá část střechy nebyla dokonale zakrytá. Došlo tak k vyplavení části útrob stadionu. Situace ale byla rychle napravena a úhrada škody je věcí jednání mezi stavební firmou a její pojišťovnou.

Od začátku srpna je pod novou střechou už i obnovená ledová plocha a hokejisté zde mohou trénovat. Předtím se věnovali tzv. suchým tréninkům, což ale nebylo vynuceno přestavbou střechy. Suché tréninky jsou totiž součástí letní přípravy každý rok. Na formu extraligových hokejistů by tak dočasné uzavření stadionu během stavby nemělo mít žádný vliv.

Díky tomu, že se ve veřejné soutěži podařilo výrazně srazit cenu, nakonec zaplatilo město za novou střechu jen asi 33 milionů korun. Z ušetřené částky pak může město přispět například i na novou vzduchotechniku. Jak dodal šéf stavební firmy Vestav Group, cenu stavby při veřejné soutěži stanovili dobře, i proto, že s rekonstrukcemi takových střech mají zkušenosti. Zimní stadion v Olomouci je totiž už třetí takovou stavbou této firmy.

„Během realizace se ale začala cena stavebních materiálů výrazně zvyšovat, u některých materiálů se zdvojnásobila, takže kdybychom začali později, stavba by se určitě prodražila. My jsme to ale zvládli v té ceně, jakou jsme slíbili,“ konstatoval majitel stavební firmy Jan Večeře.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.16 hvězdiček / Hodnoceno: 25x