Zlín se připojí k městům, kde veřejnosti slouží sdílená kola

14. duben 2021  Redakce   Regiony  1124 zobrazení  302 slov

Zlín se letos na jaře zapojil do projektu veřejného sdílení jízdních kol (tzv. bikesharing). V ulicích města tak lidé začali ve veřejném prostoru vídat kola určená k jednorázovému, respektive nahodilému použití tak, jak je to známé ze zahraničí či i jiných českých měst.

Sdílená kola. Foto Magistrát města ZlínaSdílená kola. Foto Magistrát města Zlína

Službu do Zlína přivádí společnost nextbike. Díky spolupráci s radnicí budou mít lidé ve Zlíně, nejen obyvatelé, možnost využít prvních patnáct minut jízdy bezplatně. Za 15 minut jízdy se dá přitom stihnout řada drobných cest po městě. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Tomáš Melzer.

Reklama

„Zatím se jedná o pilotní projekt na jeden rok, čili do dubna 2022. Na konci roku 2021 na základě dat vyhodnotíme, zda je ve Zlíně o tento druh sdílené individuální přepravy zájem a stanovíme zadávací podmínky pro nové výběrové řízení na tuto službu pro občany,“ uvedl primátor města Jiří Korec.

V ulicích Zlína tak bude rozmístěno na 120 mechanických kol a přibližně 25 elektrokol. Tato kola budou umístěna na předem určených stanovištích, kterých bylo ve spolupráci s městem vytipováno přibližně pět desítek.

Aby nedocházelo k blokování veřejného prostoru nebo hromadění kol na exponovaných místech, budou na provoz ve Zlíně dohlížet pracovníci společnosti.

Na sdílených kolech nextbike se můžete svézt v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Havířově, Prostějově, Říčanech, Opavě, Hlučíně, Berounsku, Pardubicích, Hradci Králové, Mladé Boleslavi, Mnichově Hradišti, Frýdku-Místku a na Kladně.

Vstup do Zlína také připravují společnosti Bolt a Lime, které se zaměřují na pronájem sdílených koloběžek.

 


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.43 hvězdiček / Hodnoceno: 7x