Zoologická zahrada v Liberci představuje rozvojové plány

8. červenec 2022  Redakce   Regiony  1090 zobrazení  644 slov

Na plotě ohraničujícím areál liberecké zoologické zahrady v parku Petra Bezruče instalovala zoo Liberec nové informační panely nazvané Vize 2025.

Ilustrační snímek - vchod do liberecké ZOO. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek - vchod do liberecké ZOO. Foto MEDIASHOW

Jejich cílem je seznámit veřejnost i návštěvníky zahrady se stavebními plány a investičními záměry, které zoo v následujících letech čekají. Uvedl to web Libereckého kraje v tiskové zprávě.

Reklama

„Intenzivně pracujeme jak na zlepšování současného areálu zoologické zahrady, tak na její rozvojové části. V současné době běží tři soutěže na projektování a postupně přibydou další. Chceme průběžně informovat jak Liberečany, tak i návštěvníky zahrady, co je v plánu v nejbližší době, a na co se mohou těšit," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Na celkem pěti panelech instalovaných na plotě v parku v Riegrově ulici, nedaleko bývalého vstupu, se veřejnost může seznámit s některými investičními projekty, které Zoo Liberec plánuje realizovat do roku 2025. Mezi ně patří například stavba chovatelského zázemí a expozic pro novozélandské papoušky nestory kea, která by mohla být zahájena ještě v tomto roce.

Další letošní novinkou bude i nové moderní bistro s venkovním posezením, jež se pro návštěvníky připravuje v dolní části zoo naproti voliérám dravých ptáků. Mezi další rozpracované projekty patří také rekonstrukce pavilonu žiraf, kompletní přestavba pavilonu levhartů s výstavbou nového venkovního výběhu nebo oprava Labutího jezera, kde vznikne nové chovatelské zázemí a zimoviště pro lemury a pelikány.

Rekonstrukcí současného objektu karantény a izolace pro nově dovezená zvířata u Střediska ekologické výchovy Divizna plánuje zologická zahrada ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí adaptovat tyto prostory pro účely záchranného centra pro státem zabavené šelmy.

Největším projektem, který zoo v dalších letech chystá, je rozšíření o nové, zhruba 12 hektarové území. To nese název Údolí ohrožené divočiny a se stávajícím areálem bude propojeno mostem přes Sovovu ulici.

Prezentace Vize 2025 přináší nejenom stručný popis a záměr jednotlivých projektů, ale i vizualizaci všech plánovaných stavebních úprav.

„Prezentací rozvojových záměrů plníme slib veřejnosti, který jsme dali při převodu Zoo Liberec a Botanické zahrady Liberec do správy Libereckému kraji.

Na modernizaci a rozšíření současného areálu zoologické zahrady v okolí bývalého lesního amfiteátru půjde v následujících 10 letech zhruba 500 milionů a město Liberec se bude na investicích podílet přibližně polovinou. Zároveň nám přísluší právo spolurozhodovat o tom, jak budou městské peníze investovány,“ říká primátor statutárního města Liberec Jaroslav Zámečník.

Společně s instalací panelů spustila liberecká zahrada i novou sekci na svých webových stránkách s názvem Budoucnost zoo. Ta obsahuje detailnější popis všech zmíněných projektů a bude průběžně doplňována o aktuální informace o stavebním vývoji.

Na webových stránkách je také zveřejněn kontakt, kam veřejnost může zasílat své případné připomínky či dotazy k plánovanému rozvoji a projektům.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 2.71 hvězdiček / Hodnoceno: 7x