Zrušené vánoční trhy v některých městech nahradily zimní farmářské trhy. Policie i hygieny chystají kontroly

29. listopad 2021  Redakce   Regiony  432 zobrazení  624 slov

Na opatření vlády proti šíření onemocnění covid-19 některá města zareagovala odlišně, než ministerstvo zdravotnictví předpokládalo. Například v Mostě, Liberci či v Praze lidé nadále mohou nakupovat na předvánočních trzích. V hlavním městě dokonce konzumovat potraviny i pití, jak zjistili novináři.

Zrušené vánoční trhy, ilustrační foto z Ústí nad Labem. Foto MEDIASHOWZrušené vánoční trhy, ilustrační foto z Ústí nad Labem. Foto MEDIASHOW

Pikantní situace je v Praze. Na Staroměstském náměstí jsou vánoční trhy uzavřeny, naopak na Václavském náměstí lidé u stánků podle Blesku popíjejí svařák (přitom popíjení alkoholu je na vařejnosti zakázáno) a jí klobásy. Důvod je prostý: trhy jsou schváleny jako kulturní akce.

Reklama

Starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN) uvedl ve svém prohlášení na facebooku, že Praha 1 podle něj udělá vše pro to, aby se v centru zachovala tradiční vánoční atmosféra. „Malí prodejci tak u nás na Praze 1 i nadále prodávají ve stáncích v režimu kulturních akcí při dodržování všech hygienických opatření. Na takové akci může být maximálně 100 lidí dodržující bezpečné rozestupy,“ dodal. Podle Blesku ale byla na Václavském náměstí "hlava na hlavě".

Na "kulturní akci" v centru Prahy se zaměří dozorové orgány. Nepovolený prodej na Václavském náměstí budou strážníci podle jejich mluvčí Ireny Seifertové oznamovat správnímu orgánu, uvedl Blesk.cz.

Vládnímu nařízení se vyhnulo i město Most, které je pořadatelem adventních trhů na 1. náměstí hned vedle velkého obchodního centra Central Most. Most upustil od pořádání vánočních trhů, vedení města je nahradilo zimními farmářskými trhy.

Primátor Jan Paparega (PRO! Most) na stránkách města uvedl, že jde o hloupé rozhodnutí omezující pohyb osob na čerstvém vzduchu. Ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková ČTK řekla, že farmářské trhy bez konzumace nejsou zakázané. Podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha (za ANO) jde o obcházení nařízení a vedení Mostu samo musí posoudit, jestli je vhodné tak bojovat s epidemií covidu-19.

Jan Paparega srovnal vánoční trhy s nákupním centrem. Mezi vládními opatřeními je, že nesmí v uzavřených obchodních centrech a tzv. food courtech probíhat konzumace jídla a pití.

„Každý, kdo má svých pět pohromadě, přece vyhodnotí, kde je větší riziko možnosti nákazy. Rozhodnutí Vlády ČR bereme na vědomí, ale rozhodně s ním nesouhlasíme,“ řekl primátor Mostu.

„Nevím, pan primátor Mostu si sám musí obhájit, jestli je tohle ta správná cesta, jak bojovat s epidemií covidu-19,“ uvedl ministr Adam Vojtěch.

Obdobně jako v Mostě se k trhům u Plazy zachovali i v Liberci. Zatímco před radnicí lidé najdou jen vánoční strom a betlém, trhy probíhají o pár metrů vedle.

„Od středy 1. prosince do 23. prosince 2021 budou vždy od středy do soboty pokračovat naše farmářské trhy u radnice před OC Plaza,“ napsali organizátoři na sociálních sítích.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Daniela Köppla pro IDNES.cz bylo nutné udělat dělící čáru. Vánoční trhy podle mluvčího nejsou jen o nakupování, ale zejména o zábavě a trávení volného času.

Ve svém pořadu Čau lidi premiér v demisi Andrej Babiš řekl, že zrušení vánočních trhů ho mrzí, ale trval na tom ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x