Byl dvakrát na mistrovství světa, teď si pochvaluje Finsko

3. listopad 2020  Redakce   Show  884 zobrazení  586 slov

Český hokejový reprezentant Michal Moravčík, který úspěšně bojoval na dvou mistrovstvích světa, vyměnil v létě extraligu za Finsko. A právě v této zemi startuje špičkový obránce za národní tým i na turnaji Karjala v rámci Euro Hockey Tour.

Michal Moravčík. Foto: MediaShow.czMichal Moravčík. Foto: MediaShow.cz

V závěru minulé sezony byl obránce Michal Moravčík ústřední postavou hokejistů HC Verva Litvínov v boji o záchranu v extralize. Počátkem března si mohl se svými spoluhráči oddechnout, že se to podařilo. Zároveň se dostaly na veřejnost informace o jeho chystaném loučení nejen s litvínovským klubem, ale i nejvyšší soutěží.

Reklama

Třebaže Moravčík následně odešel do Finska, je jeho jméno i nadále pevně spojeno s českým hokejem. Patří k nejvýraznějším osobnostem reprezentačního týmu v nominaci na turnaj Karjaly, který se hraje od 5. do 8. listopadu v Helsinkách. Tedy v zemi, kde působí na klubové úrovni v celku Tappara Tampere.

Moravčík plně respektuje podmínky, jaké nastaly v uspořádání úvodní akce Euro Hockey Tour v helsinské aréně. Účastníci turnaje jsou takříkajíc uzavřeni v „bublině“. Převážnou část pobytu v Helsinkách tráví hokejisté u ledové plochy.

„Máme dva tréninky denně, od čtvrtka se hraje. Dá se tudíž říci, že stejně budeme víc na zimáku než na hotelu. Rozdíl je hlavně v tom, že nemůžeme nikam do města. Snažíme se nějak zabavit. Je tam společenská místnost, kde se můžeme sejít, popovídat si a strávit nějaký čas společně. Určitě se něco najde, abychom se ve volných chvílích nějak zabavili,“
řekl Moravčík v těchto intencích v online rozhovoru s českými novináři pro média.

Jeden z nejlepších českých obránců startoval na posledních dvou mistrovstvích světa v letech 2018 a 2019, když šampionát z roku 2020 se bohužel nekonal.

Moravčík kromě působení v mateřské Škodě Plzeň a několik měsíců v Litvínově má za sebou i angažmá v zámoří, kde se snažil prosadit do NHL. Přesun z české extraligy do Finska bere jako posun v kariéře.

„Takhle jsem o tom uvažoval už v minulé sezoně. Mým cílem bylo odejít do zahraničí a finská liga i život ve zdejší zemi mi v současnosti vyhovují. Považuji působení ve Finsku i souběžnou možnost hrát za reprezentaci jako příležitost, abych se mohl dál zlepšovat,“ přibližuje svůj pohled Moravčík.

Byť je ve finském prostředí takříkajíc nováčkem, situaci mu usnadňuje fakt, že v klubu má další čtyři české spoluhráče! Exliberecký brankář Dominik Hrachovina nasbíral už velké zkušenosti z Finska z dřívějška a komunikuje s místními ve finštině.

V létě přišli do klubu i útočník Jiří Smejkal z pražské Sparty a někdejší pardubický útočník Michael Špaček ze zámoří. Už od svých šestnácti let je v týmu Tappary Tampere obránce Tomáš Hamara, syn trenéra Sokolova.

Ve finské lize působí kromě zmíněné pětice i další čeští hokejisté, z nichž mnozí jsou rovněž v aktuálním kádru reprezentace.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.78 hvězdiček / Hodnoceno: 9x