Hity českých televizních Vánoc. Pohádka Tři oříšky pro Popelku vévodí žebříčkům

23. prosinec 2019  Redakce   Show  1433 zobrazení  284 slov

Co by to bylo za české Vánoce, kdyby televize nevysílaly pohádky? Zavedená tradice umožňuje srovnávat, jak si jednotlivé televizní pohádky a filmy vedou u diváků. To se odráží ve sledovanosti či v ceně za autorská práva.

Zámek Moritzburg, kde se natáčela pohádka Tři oříšky pro Popelku. Foto: Pixabay.comZámek Moritzburg, kde se natáčela pohádka Tři oříšky pro Popelku. Foto: Pixabay.com

Při pohledu na vánoční program českých televizí za posledních deset let je zřejmé, že sledovnosti vévodí české filmy a pohádky. Ty se každoročně o Vánocích opakují, jen se mění televizní kanály, na kterých se vysílají.

Reklama

Absolutním hitem sledovanosti je pohádka Anděl Páně 2. Film má sledovanost přes 2,5 milionu lidí.

Na druhém a třetím místě jsou Tři oříšky pro Popelku a Pelíšky, které dosahují sledovanosti 1,5 až 2 miliony lidí.

Více než milionovou sledovanost mají filmy z přelomu 70. a 80. let: Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny a pohádka S čerty nejsou žerty.

V první desítce jsou ještě kultovní pohádky Byl jednou jeden král, Nesmrtelná teta, Tři veteráni, Zlatovláska, Šíleně smutná princezna. Filmy dosahují obvykle sledovanosti 0,8 až 1 milion diváků.

Žebříček byl sestaven agenturou Wavemaker na základě dat ATO - Nielsen Admosphere (24. 12. – 26. 12. 2009 až 2018, CS 15+, živé TV + TS 0-3).

Další žebříček TOP 10 ukazuje pořadí starších pohádek podle ceny práv.

Vévodí Tři oříšky pro Popelku. Na druhé příčce je pohádka S čerty nejsou žerty.

Následují: Jak se budí princezny, Šíleně smutná princezna, Honza málem králem, Princ a večernice, Dívka na koštěti, Třetí princ, Tři veteráni, Ať žijí duchové.

Žebříček byl sestaven časopisem Euro na základě dat Národního filmového archivu (NFA).


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x