Nebezpečné hrátky s televizními diváky aneb virtuální svět z Barrandova

23. březen 2017  Redakce   Show  15246 zobrazení  542 slov

Je to hra s diváky, kteří tomu věří. Přitom jsou to napsané příběhy scenáristou a sehráno herci-neherci. O čem je řeč? O pořadech typu Nebezpečné vztahy, Aféry či různé soudní síně.

Avízo castingové agentury. Reprofoto: Facebook Komparz ČRAvízo castingové agentury. Reprofoto: Facebook Komparz ČR

"Show plná skutečných lidských příběhů, emocí, konfrontací, situací a starostí, do kterých se člověk denně dostává. Plná štěstí, smutku, žárlivosti i naděje. S tím vším se každý díl musí vypořádat moderátor pořadu Honza Musil," píše TV Barrandov na svém webu.

Reklama

Zní a vypadá to věrohodně.

Jenže ti lidé, kteří jsou jako hosté třeba v pořadu Nebezpečné vztahy, jsou najatí herci-neherci. Jsou to muži a ženy tzv. z lidu. Přihlásili se na casting, dostali scenář a naučili se své repliky.

A pak přišli do studia to zahrát.

TV Barrandov 22. března 2017 odvysílala 100. díl.

"Nebezpečné vztahy patří stabilně mezi nejsledovanější pořady vlastní tvorby Televize Barrandov. Není to ale jen něco, co se každý týden odvysílá. Nebezpečné vztahy žijí i mezi jednotlivými díly. Diváci o nich mezi sebou mluví, komentují je na sociálních sítích a v neposlední řadě jsou prostřednictvím publika účastníky každého dílu. Podobná talk show nemá v prostředí českých televizí v tomto kontextu obdoby," uvedl generální ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup.

Jak tomu rozumět?

Na začátku, v průběhu, ani na konci pořadu se divák nedozví, že je vše sehrané. Pořad typu talkshow se tváří jako moderní verze talkshow Áčko z Novy 90. let. V té době také moderoval Honza Musil jako nyní. I jeho slova jsou pečlivě připravena scénářem.

Pořad se tváří, že rozebírá konflikt mezi rodinnými příslušníky a snaží se najít řešení. Háček je v tom, že lidé, kteří účinkují, se většinou osobně neznají, neboť se každý z nich přihlásil na casting a za své účinkování dostal zaplaceno.

Funguje to na stejném principu jako u nekonečného seriálu.

S tím rozdílem, že známé tváře televize musí dobře zaplatit. U běžných lidí "z ulice" stačí pár stovek, maximálně tisícovek.

Pro televizi je pořad také produkčně a výrobou mnohem levnější než kdyby se natáčel skutečný seriál, i kdyby jen v kulisách.

TV Barrandov tak vymyslela pořad, se kterým nemusí chodit ani do terénu, ani stavět kulisy, ani platit profesionální herce. Stačí jedno studio, pár lavic a dvě pohovky...

Kromě Nebezpečných vztahů na stejném principu fungují třeba Aféry - neuvěřitelné životní příběhy s Kateřinou Kristelovou nebo Soudce Alexandr či Soudkyně Barbara.

Ovšem zatímco u seriálu divák ví, že je to fikce (i když se řeší reálné věci ze života), u talkshow z Barrandova to divák nepozná a ani si to většinou nemyslí.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.14 hvězdiček / Hodnoceno: 218x