Teenagerské české filmy

17. prosinec 2005  Redakce MS   Show  3043 zobrazení  914 slov

Teenagerské komedie útočí na plátna našich kin! Všechno to začalo loni v zimě, kdy se do kin dostal po letech a vlastně po jediném významnějším kultovním „mládežnickém“ filmu Sněženky a machři z 80. let, film Karla Janáka Snowboarďáci.

Logo MediaShow.czLogo MediaShow.cz

U diváků si okamžitě získal sympatie a sály byly plné až k prasknutí napříč republikou.  O čem to bylo? Vzhledem k tomu, že nyní Česká televize film rozstříhala na třídílný seriál a právě teď to vysílá, tak se na to podívejte!

Reklama

Hlavní hrdinové Vojta Kotek a dosud neznámý Jirka Mádl se ihned po odvysílání tohoto filmu vyhoupli do předních pater idolů a lamačů dívčích srdcí. Jako hosté vystupovali na mnoha akcích a byli jim nabídnuty další role do dalších filmů.

Rozhodně tenhle film neprodělal a tak režisér a scénárista Janák nezahálel a napsal další film – Rafťáky. Nemá to být další díl od Snowboarďáků.

Je to jen se stejným realizačním týmem - Vojtou a Jirkou - a v podstatě o tom samém, jen s jinými základy.

Rafťáci stejně vždy budou ve škatulce: to jsou další Snowboarďáci… Ale myslím si, že to vůbec nevadí.

Dany (Vojta Kotek) a Filip (Jirka Mádl) jedou z donucení svých rodičů na prázdniny, kde bude rafting samozřejmě v popředí a vlastně hlavní téma celého filmu.

Velká voda, peřeje… Ale i holčičí letní kurz. Takže to, co bude kluky hlavně zajímat, je jasné…

Mezi herci se objeví i Veronika Freimannová jako matka Daného nebo Jiřina Jirásková jako babička a další, hlavně začínající herci a herečky.

Jenže Karel Janák nebyl jediný, kdo úspěch Snowboarďáků využil k realizaci dalších teenagerských filmů.

Logo Experti

Režisér Karel Coma se inspiroval a začal pracovat na svém filmu. Stačilo málo a už jsou tu Experti.

Tento film přesně vychytává naší dobu, kdy pořád někam spěcháme.

Hlavní hrdina Oskar (Kryštof Hádek) chce získat Lucii (Izabela Kaplasová), dívku svých snů. Ta klasicky o něj nejeví žádný zájem, dokonce ho arogantně odmítne kvůli úspěšnému podnikateli Viktorovi (Petr Vojna). Se svou prohrou v lásce se srovnat nehodlá a tak se přímo „přes noc“ stane díky svému umu s počítači počítačovým byznysmenem. Dostává se do pořádného kolotoče. Dostane se zase v pořádku zpátky?

Mezi dalšími hlavními rolemi se objeví finalista druhé řady Česko hledá SuperStar Michael Foret jako Bukowski, Jana Hubinská jako profesorka Němcová nebo třeba moderátor rádia Evropa 2 Petr Vágner. Jako trenér z Fitness centra.

Logo Panic je nanic

Další filmovou novinkou bude film od režiséra Iva Macharáčka - Panic je nanic.

Je to další letní teenagerská komedie, kdy šestnáctiletí kluci, kteří „už mají“ dětství za sebou, chtějí začít žít. A to už o těchto prázdninách. Jenže všechno se zhroutí Vaškovi (Tomáš Žatečka), který dostane od babičky zájezd k Balatonu. Jirka (Michal Hruška) a Honza (David Vobořil) se tak vydají na vandr stopem sami. Ale Vašek si to jen tak zkazit nenechá a z autobusu plného důchodců uteče za kluky.

Pak se společně seznámí s kráskou z vesnice, kde se usadí. Ta by chtěla pár chvil zůstat v Praze a tak jí to kluci zařídí a ona je za to nechá u sebe. Prožijí báječné dny, zažijí spoustu neuvěřitelných a ztřeštěných příhod se "starousedlíky", navážou nová přátelství a s pomocí místních dívek (mezi nimi zazáří i Šárka Vaňková) se z nich možná konečně stanou muži.

V dalších rolích se objeví Andrea Verešová, Otmar Brancuzský, Libor Bouček, Eva Aichmajerová, Květa Fialová, Ladislav Trojan, Vladimír Javorský nebo Milena Dvorská.

A co strůjce novodobých českých filmů pro mladé? Karel Janák nepřestal bojovat a tak vytvořil další film, kde opět budou v hlavních rolích Vojta Kotek a Jirka Mádl. Ro(c)k Podvraťáků je ale už trochu o něčem jiném.

Černá komedie o gangsterech amatérech už přece jen není to, jak dobýt srdce a stát se mužem. I když láska tam samozřejmě chybět nebude. Peníze, akce, muzika… Asi takto by se to dalo charakterizovat.

V hlavních dívčích rolích vystoupí Klára Jandová, Ema Jurková a Kristýna Nováková. V dalších pak Václav Postránecký nebo Michael Beran.

Tato komedie v listopadu dala svojí první klapku, v kinech se objeví kolem léta. Na ostatní se můžeme těšit už tuto zimu.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil