Evropský fotbal: Marek Čech rád vzpomíná na Bělehrad

28. říjen 2020  Redakce   Společnost  1775 zobrazení  540 slov

Někdejší fotbalový brankář Marek Čech má z vlastní hráčské kariéry výborné zkušenosti s evropskými poháry. Nyní je může uplatnit jako člen realizačního týmu Slovanu Liberec při jeho účasti na mezinárodní scéně.

Tribuna libereckého stadionu. Foto Archiv MediaShow.czTribuna libereckého stadionu. Foto Archiv MediaShow.cz

Na spoustu soupeřů už narazil fotbalový klub Slovanu Liberec v evropských pohárech. V současné době se v základní skupině Evropské ligy poměřuje s belgickým Gentem, srbskou Crvenou zvezdou Bělehrad a německým Hoffenheimem.

Reklama

Velké zkušenosti z podobných bitev má nynější trenér gólmanů libereckého áčka Marek Čech, který jednu z nejúspěšnějších kapitol svojí brankářské kariéry zažil právě v Liberci a podílel se na úspěších i v duelech proti Crvene zvezde Bělehrad. V evropských pohárech si zachytal také za pražskou Spartu.

Marek Čech byl ústřední postavou Slovanu Liberec při cestě k mistrovskému titulu v české lize v roce 2006. Díky tomu si severočeský klub zahrál předkolo Ligy mistrů se Spartakem Moskva a po smolném vyřazení se kvalifikoval přes Crvenu zvezdu Bělehrad do základní skupiny tehdejšího Poháru UEFA.

Liberečtí pod vedením trenéra Vítězslava Lavičky postoupili přes bělehradský celek po vítězství doma 2:0 a v Srbsku 2:1. Tehdy za Slovan nastupovali například Jiří Bílek, Tomáš Zápotočný, Tomáš Janů, Pavel Košťál, Daniel Pudil, Petr Papoušek, Zbyněk Pospěch, Jan Holenda, Jan Blažek, Tomáš Frejlach a další kvalitní hráči.

„Vzpomínám si, že jsme na rozlehlém stadionu dali hned ve druhé minutě gól, což soupeř určitě nečekal,“ vybavil si Marek Čech ve videorozhovoru na klubovém webu. Autorem branky byl Jiří Bílek, nynější sportovní ředitel pražské Slavie! Liberečtí v té chvíli měli v rámci dvojzápasu třígólový náskok a nakonec se dočkali postupu při souhrnném skóre 4:1.

V tehdy pětičlenné základní skupině Poháru UEFA narazili Liberečtí s Markem Čechem v brance na FC Sevilla, FC Braga, Grasshoppers Curych a AZ Alkmaar. Marek Čech měl tenkrát na podzim 2006 skvělou formu a dokonce okusil premiéru v národním týmu proti Dánsku.

Třebaže Marek Čech odešel v roce 2007 do Ruska, kde vystřídal Vladivostok, Lokomotiv Moskva a Soči, vrátil se později do české ligy a dokonce znovu prožil atmosféru evropských pohárů přímo v brance.

Bylo to po příchodu z Plzně do pražské Sparty, za kterou si pod vedením trenéra Lavičky (jako v Liberci!) zachytal na podzim 2012 v základní skupině Evropské ligy na stadionu Athletic Bilbao ve Španělsku. Dostal přednost před Tomášem Vaclíkem, který mu v tomto zápase dělal náhradníka.

Marek Čech si vyzkoušel fotbal i v daleké Indii a po skončení vrcholové hráčské kariéry je členem trenérského štábu Slovanu Liberec, kde tvoří realizační tým společně s hlavním trenérem Pavlem Hoftychem a dalšími asistenty Pavlem Medynským a Miroslavem Holeňákem.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 4.17 hvězdiček / Hodnoceno: 6x